علت صدای زیاد یخچال چیست؟

علت صدای زیاد یخچال چیست؟

صدای زیاد یخچال از جمله موارد آزار دهنده خانه است که آرامش خاطر را از اهالی خانه سلب می­کند. علل بروز صدای آزاردهنده و زیاد یخچال متنوع است. به‌منظور برطرف‌کردن صدای زیاد یخچال ابتدا می­بایست دلیل این صدا تشخیص داده شود که برخی از دلایل در ذیل اشاره شده­اند.

اگر صدای حاصل بسیار کم باشد و علت خاصی نداشته باشد می­توانیم از فوم آکوستیک استفاده کنیم. فوم آکوستیک که حدود 50 تا 90 درصد نویزهای یخچال را از بین می برد در قسمت درب و درزهای یخچال نصب می­شود. همچنین سرویس دوره­ای یخچال و تمیز کردن کمپرسور و برداشتن گردوغبار از روی آن یکی از راهکارهای برطرف‌کردن صدای یخچال است.

خالی‌کردن یخچال از مواد غذایی و تمیز کردن کلی داخل آن به ازبین‌رفتن صدای تولید شده کمک خواهد کرد. به این منظور یخچال را خاموش و مواد غذایی را از آن خارج می­کنیم و در حدود یک تا دو روز یخچال را خاموش نگه‌داشته و برفک و یخ را از روی پره­های فن و رادیاتور پاک کنید و حتی می­توان از سشوار برای ازبین‌بردن برفک­های یخچال استفاده کرد. پس از تمیز کردن کامل یخچال مجدد آن را روشن کرده و صدای شنیده شده از آن می بایست برطرف شده باشد.

موارد ذکر شده بالا هنگامی می­توانند مورداستفاده قرار گیرند که صدای یخچال ناشی از خرابی قطعه­ای در داخل یخچال نباشد، در غیر این صورت می­بایست علت صدای زیاد یخچال که ناشی از خرابی قطعات و اجزا مختلفی از یخچال است را شناسایی کنیم.

اگر تمایل دارید تا از دلایل صدای زیاد یخچال و تعمیر یخچال مطلع شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علت صدای زیاد یخچال

صدای زیادی که از یخچال شنیده می­شود، صداهایی با انواع متنوع و دلایل زیادی دارد. برخی از صداها و علل به‌وجودآمدن آن­ها به‌صورت ذیل است.

1-فن یخچال

خراب بودن فن، شکستگی برخی از پروانه های فن و برخورد پروانه های فن با توده­های یخ از جمله یکی از دلایل صدای یخچال می­باشد. این مشکل عموماً زمان جابجایی یخچال یا در اسباب‌کشی رخ می­دهد. صدای حاصل از خرابی فن شبیه صدای فش فش است. به‌منظور بررسی خراب بودن فن می بایست فن را از جای خود جدا کرده و بطور مجزا با برق مستقیم تست کنیم و در صورت خراب بودن آن حتماً می­بایست فن جدید جایگزین فن قدیمی و معیوب گردد.

2-تراز نبودن یخچال

اگر پایه های یخچال بر سطح زمین تراز نباشند یخچال صدا خواهد داد. به‌منظور اطمینان می­توان از ابزار تراز بر روی یخچال خود استفاده کنیم. صدای حاصل از ناترازی یخچال به‌صورت صدای ویبره یا لرزش است. با پیچاندن پایه های پیچی زیر یخچال و با استفاده از دستگاه تراز به‌منظور کنترل سطح تراز، می­توان یخچال ناتراز را تراز کنیم.

3-ذوب شدن یخ­های یخچال

اگر به دلیل ذوب شدن یخ هایی که در فرایند یخ­زدگی ایجاد شده­اند، صدایی شنیده شود، این صدا کاملاً طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی نیست. صدای حاصل از ذوب شدن یخ­ها به‌صورت چکه کردن آب است.

4-وجود روغن کمپرسور در کندانسور و اواپراتور

کمپرسور یخچال درون محفظه ای سیاه‌رنگ غوطه ور درون روغن است. اگر به دلیل جابجایی نامناسب یخچال روغن کمپرسور حرکت کرده و وارد کندانسور یا اواپراتور شود صدایی از یخچال شنیده خواهد شد. صدای حاصل از وجود روغن در کندانسور یا اواپراتور شبیه صدای جوشیدن یا قل‌قل‌کردن است. به‌منظور برطرف‌کردن این صدای غیرطبیعی با تخلیه گاز، خالی‌کردن گاز یخچال و شارژ مجدد گاز یخچال صدای قل‌قل‌کردن یخچال برطرف خواهد شد.

5-جریان گاز یا روغن درون کمپرسور

در سیکل تبرید کمپرسور یا موتور یخچال درون محفظه ای از روغن به‌صورت معلق قرار دارد و وظیفه پمپ کردن گاز تبرید به لوله های کندانسور و شروع سیکل تبرید را عهده دار است، جریان گاز یا روغن در این سیکل صدایی تولید می­کند که این صدا طبیعی است. صدای حاصل از جریان گاز یا روغن داخل کندانسور صدایی شبیه به خرخر کردن است. به‌منظور برطرف‌کردن این صدا اقدام خاصی نباید صورت گیرد زیرا این صدا کاملاً طبیعی است.

6-جدا شدن لوله های یخچال از بدنه

لوله های داخل یخچال با کمک فوم به بدنه متصل شده­اند. زمان جدا شدن این لوله ها از بدنه صدایی از یخچال شنیده خواهد شد. صدای حاصل از جدا شدن لوله های یخچال از بدنه شبیه تق‌تق کردن یا قولنج شکستن است. به‌منظور برطرف‌کردن صدای حاصل از جدا شدن لوله ها در اولین اقدام می بایست با تکنسین متخصص تماس گرفته و از وی برای حل این مشکل استفاده شود.

7-برفک بستن

درصورتی‌که یخچال خانه از نوع دیفر باشد به این معنی است که یخچال گاهی برفک می­زند. صدای حاصل از برفک بستن یخچال شبیه صدای کلیک کردن است. به‌منظور برطرف‌کردن صدای برفک بستن به دلیل اینکه این صدا طبیعی است نباید اقدامی انجام گیرد.

8-ریزش مکعب­های یخ به داخل محفظه یخچال

اگر مکعب­های یخ که توسط فریزر ساخته می­شوند به داخل محفظه خود سرازیر شوند، صدایی از یخچال شنیده می­شود.

صدای حاصل از ریزش مکعب­های یخ به داخل محفظه یخچال شبیه تلق تلق کردن است. به‌منظور برطرف‌کردن صدای تلق تلق ناشی از ریزش مکعب­های یخ به داخل محفظه یخچال لزوم به انجام کاری نیست و این موضوع کاملاً طبیعی است.

9-باز ماندن درب یخچال و یا خرابی لاستیک دور درب یخچال

اگر درب یخچال برای مدت‌زمان طولانی باز بماند (این مدت‌زمان در یخچال­های امروزی قابل تنظیم است) و یا اینکه لاستیک دور درب یخچال ایراد داشته باشد و سوراخ شده باشد که مانع از بسته‌شدن کامل درب یخچال می­شود و یا به دلیل ایراد در برد یخچال و یا یخ‌زدگی اواپراتور یخچال صدایی از یخچال شنیده می­شود. صدای حاصل از موارد ذکر شده بالا صدای بوق مانند است. به‌منظور رفع کردن صدای بوق یخچال باید از تکنسین فنی مجرب استفاده گردد و مشکل یخ‌زدگی اواپراتور یا شل شدن و آسیب‌دیدن لاستیک درب یخچال برطرف شود.

10- دریچه های هوا یخچال

هر یخچالی بسته به نوع آن دارای تعدادی دریچه است. اگر مواد غذایی زیادی جلوی این دریچه را گرفته باشند و یا یخچال از دیوار پشت آن فاصله کمی داشته باشد، این امر سبب تولید صدا می­شود. توصیه می شود محتویات یخچال را با فاصله از دریچه­های یخچال قرار داده و یخچال را به دیوار پشت آن بچسبانیم.

11- کثیف بودن کمپرسور یخچال

کمپرسور یا موتور یخچال در صورت کثیف بودن صدای نا چیزی تولید می­کند که این صدا مرور زمان افزایش خواهد یافت. بهره گیری از سرویس دوره­ای یخچال توسط تکنسین­های مجرب یا تمیز کردن کمپرسور توسط کاربر از راه­های برطرف‌کردن این مشکل است.

12- مشکل موتور فن کندانسور

اگر یخچال از نوع یخچال­های بدون برفک است و علائمی چون روشن و خاموش شدن مکرر یخچال، جمع‌شدن آب در پایین یخچال و یا کم‌شدن خنکی یخچال مشاهده گردد، این دلایل ناشی از خرابی موتور فن کندانسور است که سبب ایجاد صدا در یخچال می شود. به‌منظور رفع صدای ناشی از موتور فن کندانسور ابتدا باید کندانسور را تمیز و گردگیری کرده و بعد روغن­کاری کنیم.

13- اتصالات کوچک یخچال

اگر یخچال را خاموش کرده و آن را جلو ببریم و به پشت یخچال دقت کنیم، قطعات کوچک و مختلفی در آن قابل‌مشاهده است که این قطعات ریز شامل بست­های پلاستیکی پشت یخچال و اطراف کمپرسور و ... می­باشند، در اثر مرور زمان این قطعات دچار شکستگی و فرسودگی شده و ممکن است از جای اصلی خود خارج ور در زمان روشن بودن یخچال در اثر برخورد با موتور یا کمپرسور یخچال صدایی تولید کنند.

شاید برای شما مفید باشد: دستگاه تصفیه آب

 

مقالات مرتبط:

علت بوی بد آبسردکن یخچال و رفع آن

 

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید