علت نشت آب از یخچال

علت نشت آب از یخچال

امروزه لوازم خانگی از دسته مهمترین وسایلی هستند که توسط افراد برای خانه خریداری می شوند. لوازم خانگی مختلفی وجود دارند که هر کدام برای انجام کاری طراحی شده اند که زندگی را برای ما آسان تر کنند. یکی از مهم ترین لوازم خانگی که در همه خانه ها وجود دارند و حضور آن بسیار لازم است، یخچال خانه شما می باشد.

یخچال ها از دسته مهمترین محصولات خانگی هستند که برای خنک نگه داشتن مواد غذایی و سالم نگه داشتن آنها استفاده می شود. یخچال به دلیل اینکه مواد غذایی که ما نیاز داریم را خنک نگه می دارد تا بتوانید در زمان های دیگری از آنها استفاده کنیم، به مهم ترین وسایل آشپزخانه و منزل شما تبدیل شده است.

شاید برای شما مفید باشد: دستگاه تصفیه آب

یکی از انواع مشکلاتی که ممکن است برای یخچال ها به وجود بیاید، نشت آب از یخچال است. این مشکل، برای بسیاری از افراد پیش میاید و علت های مختلفی دارد. در ادامه این مقاله در وب سایت مدرن تکنیک تلاش داریم تا شما را به طور کامل با 9 علت نشت آب از یخچال آشنا کنیم.

لاستیک درب یخچال

درب یخچال ها یک نوار لاستیکی دارد که باعث جلوگیری از ورود هر گونه گرد و خاک یا ماده دیگر به یخچال می شود. اما گاها این لاستیک کمی پوسیده و خراب می شود. این موضوع باعث می شود که رطوبت در یخچال به بالاترین حد ممکن برسد. رطوبت یخچال نیز که بالا می رود، ممکن است که یخچال نشت آب داشته باشد. برای حل کردن این مشکل می توانید نوار لاستیکی را کمی فشار دهید و باز کنید و دوباره سر جایش بگذارید. این کار ممکن است که مشکل را برطرف کند.

مسدود شدن لوله تخلیه یخچال

جمع شدن آب در یخچال چیز طبیعی است اما معمولا توسط لوله تخلیه یخچال، تخلیه می شود. این باعث می شود که آب به اندازه خیلی زیاد جمع نشود اما اگر این لوله به هر دلیلی مسدود شده باشد و نتواند که آب را به طور کامل از یخچال تخلیه کند، باعث می شود که آب خیلی زیاد در یخچال جمع شود و یخچال شما نیز نشت آب داشته باشد.

برای این مشکل باید به لوله تخلیه آب دسترسی پیدا کنید و مشکل آن را بررسی کنید. برای دسترسی به این لوله نیز می توانید به دفترچه راهنمای یخچال خود مراجعه کنید. البته این لوله معمولا در پایین ترین قسمت و در پشت یخچال قرار دارد. شما می توانید با برطرف کردن مشکلات پیش آمده برای این لوله یا از بین بردن گرفتگی ها این مشکل را برطرف کنید.

پوشیده شدن تبخیر کننده از یخ و برفک

یکی از قطعات مهم یخچال شما، دستگاه تبخیر کننده یا اواپراتور است که اجازه جمع شدن یخ زیاد در یخچال را نمی دهد. اما اگر یخ زیادی در یخچال جمع شود این دستگاه نمی تواند کار خود را به خوبی انجام دهد. در این زمان معمولا دستگاه وز وز می کند و عملکرد مناسبی ندارد. به خاطر یخ زدگی این قطعه، عملیات دیفراست یا یح زدایی نیز به خوبی صورت نمی گیرد و دستگاه نشت آب پیدا می کند.

خرابی سینی تخلیه یخچال

لوله تخلیه یخچال به یک سینی در پایین یخچال متصل است که آب را در آنجا میریزد. آب تخلیه شده در یخچال در واقع آب شدن همان یخ های یخچال است که به سینی می روند. در سینی نیز آب توسط کمپرسور تبخیر می شود. اما اگر سینی دچار شکستگی یا خرابی باشد، آب جمع شده و نشت پیدا می کند.

یخ ساز یا آب سرد کن یخچال

امروزه بسیاری از افراد دوست دارند که یخچال هایی را خریداری کنند که مستقیم به آب لوله کشی وصل می شود. این قابلیت باعث می شود که بتوانند از آبسردکن و یخساز یخچال استفاده کنند. اما گاها ممکن است که برای اتصالات لوله های آب به یخچال مشکلی پیش بیاید و نشتی آب صورت بگیرد. برای مثال شلنگ های پلاستیک که معمولا مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است در طول زمان ترک بخورند یا از بین بروند و این مشکل به وجود بیاید.

جمع شدن آب زیر جا میوه ای

معمولا جا میوه ای یخچال در کف آن قرار دارد و جالب است بدانید که گاها آب در زیر این قسمت جمع می شود. وقتی این اتفاق می افتد، حتی لوله تخلیه نیز نمی تواند آب را تخلیه کند و نشت آب از یخچال اتفاق می افتد. به همین خاطر است که گاها باید جا میوه ای را از یخچال بیرون آورده و زیر آن را خشک کرد.

شیر ورودی آب یخچال

ریختن و نشت آب از پشت یخچال معمولا به این معنی است که شیر ورودی یا لوله های یخچال مشکل دارند. هر گونه مشکلی در این دو قطعه ممکن است باعث نشت آب شود. برای رفع این مشکل نیز باید ابتدا یخچال را از برق بکشید و سپس مشکلات شیر ورودی در پشت آن را بررسی کنید.

مخزن آب یخچال

یکی دیگر از دلایل احتمالی نشت آب یخچال، نشت آب از مخازن این وسیله است. مخزن های آب یخچال ممکن است که دچار خرابی شده باشند و آب از آنها نشت کند. متاسفانه به دلیل جنس خاص مخزن های یخچال، تعمیر سوراخ آنها ممکن نیست و باید آن را تعویض کرد.

نشت آب از فریزر

فریزر نیز ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل شود و دچار نشتی آب شود. در ادامه به چند مورد از مشکلات فریزر که در نشت آب موثرند را برای شما بگوییم.

  1. نصب نادرست شیلنگ های مربوط به تصفیه آب
  2. درست کار نکردن هیتر یخچال
  3. رطوبت زیاد محیط (مثل مجاورت یخچال با سینک)

تعمیر یخچال در مدرن تکنیک

اگر در شهر تهران زندگی می کنید و برای یخچال شما مشکلی پیش آمده، می توانید تعمیر یخچال خود را به مدرن تکنیک بسپارید. مدرن تکنیک یکی از بهترین تعمیرگاه های رسمی و نمایندگی های برند های متفاوت در ایران است که شما می توانید تعمیر تمامی لوازم خود را با خیالی راحت به آن بسپارید.

شما می توانید برای ارتباط با مدرن تکنیک، با یکی از شعب آن در شمال، جنوب، شرق و غرب تهران تماس بگیرید و برای تعمیر یخچال خودتان، یک تعمیرکار درخواست کنید. تعمیرکاران و تکنسین های این مجموعه آموزش دیده و حرفه ای هستند و از بهترین قطعات برای تعمیر لوازم خانگی شما استفاده می کنند.

مقالات مرتبط

علت برفک زدن یخچال چیست؟

 

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید