آیا یخچال ساید نیاز به محافظ برق دارد؟

آیا یخچال ساید نیاز به محافظ برق دارد؟

 

در این مقاله قصد داریم تا در مورد محافظ برق یخچال صحبت کنیم. زمانی که صحبت از محافظ و یا محافظت می شود. شاید در بیشتر موارد فکر و تصورمان به سمت وجود خطر و یا تهدید برود. البته درست هم همی است. اگر در شرایط و یا موقعیتی خطر وجود نداشته باشد، پس چه نیازی به وجود محافظ است؟

اهمیت وجود محافظ در سیستم های برقی

جالب است که بدانید نیاز به محافظ و یا وجود امنیت فقط مختص ما انسان ها و روابط انسانی نیست. یکی از سیستم هایی که وجود محافظ در آن ضروری و البته حیاتی است، سیستم های الکترونیک و یا برقی می باشد که در صورت عدم استفاده موجب خرابی و تعمیر یخچال جنرال الکتریک میشود. علت اصلی هم این است که در سیستم های برقی ثبات شرایط جریان های برقی وجود ندارد. همانطور که می دانید وسایل برقی بسیار حساس به ورود جریان پیوسته برق هستند و هر گونه اختلال در ایم جریان های ورودی می تواند سبب بروز اشکال در نحوه عملکرد آن ها شود. در برخی مواقع این اختلال تا جایی می تواند تهدید کننده باشد که منجر به خرابی وسایل برقی شود. برای همین منظور استفاده از محافظ های وسایل برقی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اهمیت وجود محافظ در یخچال ها

یکی از وسایل برقی که احتمالا در همه خانه ها موجود است یخچال می باشد. یخچال ها به خاطر نوع کارکردی که دارند، دارای سیستم های بسیار حساس به جریان برق و اختلال در آن هستند. احتمالا بارها شنیده اید که یخچال دوستان و یا  آشنایانتان به خاطر نوسانات برقی دچار مشکل شده و یا کلا سوخته است که در این مرحله نیاز به تعمیر یخچال داریم. برای همین منظور شدیدا توصیه می شود که برای وسایل برقی چون یخچال از محافظ های برق استفاده شود. در این مقاله ما قصد داریم تا بیشتر در مورد استفاده از محافظ برق یخچال صحبت کنیم به همین منظور موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:
 

سیستم های عملکردی در یخچال به چه صورت عمل می کنند؟

 • بهترین محافظ های برق برای انواع لوازم خانگی
 • آیا محافظ برق باعث خرابی لوازم خانگی میشود؟
 • آیا یخچال ساید بای ساید به محافظ احتیاج دارد؟
 • بهترین محافظ برق یخچال فریزر  و ساید بای ساید

سیستم های عملکردی در یخچال به چه صورت عمل می کنند؟

امروزه یخچال ها یکی از اصلی ترین ابزارهای مورد استفاده برای زندگی انسان ها هستند، به طوری که خانه هایی که یخچال ندارند در حال حاضر زیر یک درصد هستند. اگر بخواهیم عملکرد یک یخچال را به زبان ساده بیان کنیم، مهمترین عملکرد آن ها کاهش دما می باشد که این کار را از طریق استفاده از گازهای خنک کننده انجام می دهند. به این گازها در اصطلاح صنعتی گازهای مبرد گفته می شود. این گازها در یک سیکل کاری هوای محیط را جذب و باعث خنک شدن محیط یخچال می شوند و به همین دلیل است که زمانی که به لوله کشی های پشت یخچال دست می زنید، معمولا داغ هستند، در حالی که فضای یخچال کاملا خنک و زیر 5 درجه می باشد.
 

نحوه ی عملکرد گازهای خنک کننده در یخچالها

شاید خیلی برایتان جالب باشد که بدانید یخچال ها در گذشته با نفت کار می کردند، به این صورت که از خاصیت انبساط گاز آمونیاک برای خنک شدن فضای داخل یخچال ها استفاده می شده است. امروزه یخچال ها چه آن ها که در مقیاس کوچک در خانه ها استفاده می شود و چه یخچال های غول پیکر موجود در سیستم ها صنعتی با برق کار می کنند. انرژی جریان برق سبب خنک شدن گاز های موجود در داخل کمپرسور یخچال می شود، سپس این گازها در داخل لوله کشی ها ی موجود در بدنه ی یخچال جریان پیدا می کنند و سبب کاهش دمای موجود در یخچال می شوند. با توجه به مطالب گفته شده جریان برق نقش مهم و کاربردی در عملکرد یخچال ها دارد و نوسانات برقی می توانند سبب ایجاد آسیب های جبران ناپذیری برای در یخچال ها شود و به همین سبب استفاده از محافظ برق یخچال اهمیت بالایی پیدا می کند.

محافظ یخچال

بهترین محافظ های برق برای انواع لوازم خانگی
 

 • محافظ برق یخچال چیست؟

در ابتدا شاید بد نباشد که در مورد نحوه ی عملکرد محافظ ها توضیحاتی بدهیم. این دستگاه از طریق یک برد الکتریکی کار می کند که بوسیله آن در هنگام نوسانات برقی مثل بالا رفتن ولتاژ و یا پایین آمدن آن، جریان برق را به کلی قطع می کند. و در زمانی که برق وصل می شود با مقداری تاخیر آن را به دستگاه وصل می کند، چرا که همیشه مقداری زمان لازم است تا ولتاژ جریان برق به مقدار ثابتی برسد.

 • علت استفاده از محافظ برق یخچال

زمانی که برق قطع و سپس وصل می شود مقداری زمان می برد تا دامنه نوسانات جریان برق به مقدار ثابتی برسد. به دلیل اینکه سیستم های طراحی شده در وسایلی مثل یخچال بر اساس جریان ثابت برق طراحی شده اند، وجود نوسانات پیوسته برق سبب به هم خوردن تنظیمات موجود در این سیستم ها شده و باعث اعمال فشار بر این سیستم ها می شود، وجود اعمال فشار پیوسته و یا گاهی اوقات خارج از ظرفیت این دستگاه ها سبب می شود تا عملکرد های این دستگاه به کلی دچار مشکل شده و خارج از استفاده شوند. با توجه به افزایش قیمت بالای وسایل برقی استفاده از محافظ ها بسیار با اهمیت و موثر خواهد بود.

 

بهترین محافظ برای وسایل برقی

اینکه ما به شما بگوییم چه نوع نوع برندی از محافظ را تهیه کنید، شاید اصلا برای شما مناسب نباشد، چرا که هر هر کسی بر اساس نوع وسایل برقی و ظرفیت آن ها و همچنین محل زندگی باید بهترین محافظ برق یخچال را انتخاب کند. با توجه به این موضوع ما توصیه می کنیم که برای انتخاب بهترین محافظ نکات زیر را مد نظر داشته باشید

 • قیمت محافظ: بهتریت کار قبل از اقدام به خرید محافظ تعیین میزان هزینه ای است که می توانید برای آن خرج کنید. زمانی که هزینه ها را مشخص کنید خود به خود تعدادی از برند هایی که می توانید بخرید مشخص می شود.
 • میزان آمپر: قبل از خرید حتما میزان آمپر جریان ورودی به دستگاه تون رو مشخص کنید. اگر وسیله شما پر مصرف است، خرید یک محافظ آمپر پایین نه تنها سبب محافظ از دستگاه شما نمی شود، بلکه می تواند آسیب های وارده به دستگاه را چند برابر کند.
 • مدت تاخیر: این مدت بستگی به شما دارد که چه میزان می توانید بعد از وصل شدن برق منتظر ادامه جریان به وسیله مورد استفاده یتان باشید، اگر زیاد نمی توانید به هر دلیلی منتظر بمانید، دستگاه محافظ با مدت تاخیر کم انتخاب کنید.

خدمات پس از فروش: توجه داشته باشید که وجود گارانتی برای محافظ برق شما بسیار ضروری خواهد بود. بیشتر شرکت های تولیدی محافظ های خود را حدود 1 یا 2 سال گارانتی می کنند.
محافظ برق

آیا محافظ برق باعث خرابی لوازم خانگی میشود؟

گاهی اوقات مشکلی برخی محافظ های برق دارند این است که به دلیل متناسب نبودن آمپر محافظ با آمپر دستگاه، خود محافظ ها نیز سبب ایجاد نوسانات برق می شود. این نوسانات برق از طریق ایجاد پالس های ناخواسته سبب می شود تا پالس برق اولیه ورودی به دستگاه با پالس برق تاخیری متفاوت باشد و همین موضوع سبب اعمال فشار به سیستم های جریان الکتریکی وسایل برقی می شود که می تواند سبب خرابی لوازم و وسایل برقی خانه حتی با وجود محافظ شود. برای همین منظور است که در هنگام تهیه محافظ برق توجه به توان آن و برابری آمپر آن با وسایل برقی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اساس کار محافظ های برق بر جلوگیری از وارد شدن نوسانات جریان برق به وسایل است و به همین دلیل است که دارای یک فاز تاخیری برای اتصال به برق هستند. وجود فاز تاخیری سبب می شود تا زمانی که برد محافظ به برق وصل نشد، اجازه ی اتصال برد دیگر را به دستگاه برقی ندهد، اما زمانی که آمپر محافظ پایین تر از آمپر دستگاه باشد، دستگاه در ابتدا به برق محافظ وصل می شود و در ادامه به برق مستقیم وصل می شود در اینجا به دلیل برابر نبودن آمپر محافظ با آمپر دستگاه یم نوسان برق به وسیله برقی وارد شده که در صورت ادامه دار بودن آن ممکن است سبب خرابی دستگاه شود.

آیا یخچال ساید بای ساید به محافظ احتیاج دارد؟

استفاده از محافظ برق یخچال تاثیر بسیار زیادی در محافظت کردن آن از نوسانات برقی دارد. یخچال ها جزء وسایل برقی خودکار به حساب می آیند، یعنی بدون توجه به وضعیت برق و نوسانات آن، برد دستگاه سریعا به جریان برق وصل می شود. بنابراین زمانی که موتور دستگاه به برق وصل است، اگر نوسانات برقی وجود داشته باشد، این نوسانات سبب قطعی برق یخچال نشده و و می تواند سبب آسیب به موتور یخچال شود. فریز هم دقیقا دارای سیستم مشابهی با یخچال است.

به طور کلی یخچال های ساید بای ساید سیستم های بسیار حساس تری نسبت به یخچال های عادی دارند، چون موتور به کار رفته در آن ها توان و استارت بالاتری دارد و همین موضوع سبب می شود تا وجود نوسانات برقی برای آن ها خطرناک تر باشد. یکی دیگر از عواملی که استفاده از محافظ برق یخچال برای یخچال های  ساید بای ساید را ضروری کرده است، وجود سیستم های کنترل دما در این یخچال ها برای جلوگیری از افزایش دمای بیش از حد در این یخچال ها است. این سیستم های تنظیم گر دما برای کار نیازمند جریان برق بیشتری هستند و در نتیجه وجود هر گونه نوسانات برقی سبب آسیب های شدید به آن ها می شود.


بهترین محافظ برق یخچال فریزر و ساید بای ساید

در ابتدا توجه به این نکته بسیار ضروری است که بر اساس نوع وسیله برقی موجود، نوع محافظ استفاده شده متفاوت است. برای مثال محافظ هایی که برای وسایل صوتی تصویری در خانه ی شما استفاده می شوند، باید با محافظ های یخچال و یا وسایل آشپزخانه شما متفاوت باشند. و به طور کلی یک محافظ برق خوب باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • مجهز بودن به مدارهای الکتریکی برای جلوگیری از انتقال نوسانات برقی به وسایل
 • دارای دو خروجی مجهز به سیستم های ولتاژی باشند
 • مجهز به فیلتر حذف نویز شهری
 • مجهز به مدارهای تاخیر وصلی
 • مجهز به دو خروجی ارت استاندارد
   

همانطور که در قبل هم به آن اشاره شد، یخچال های ساید بای ساید دارای سیستم های حساس تری برای تحمل نوسانات برقی هستند و استفاده از محافظ برق یخچال برای آن ها از ضرورت بالایی برخوردار است. در اینجا به مهم ترین ویژگی های بهترین محافظ برق برای این یخچال ها اشاره می کنیم.

 انواع محافظ برق

 • محافظ های مدل [P256F]
 • محافظ های مدل [P102]
 • محافظ های برق مدل [PE2060]
 • محافظ های برق مدل [PE51237]
 • چند راهی های محافظ برق [PE2160] 

اهمیت استفاده از محافظ برق


محافظ های برق تاثیر بسزایی در جلوگیری از خرابی دستگاه های برقی دارند. با توجه به افزایش قیمت وسایل برقی استفاده از محافظ ها برقی از اهمیت بالایی برخوردار است. تهیه محافظ برق متناسب با دستگاه می تواند نقش حیاتی و تعیین کننده برای ماندگاری وسیله برقی داشته باشد. چرا که متناسب نبودن آمپر محافظ با آمپر مورد استفاده توسط دستگاه سبب می شود تا نوسانات برقی ناشی این عدم تناسب پیوسته به وسیله وارد شده و در طولانی مدت سبب خرابی آن شود.

پس فراموش نکنید که بدون استفاده از محافظ برق شما در آینده نیاز به تعمیر یخچال ساید بای ساید خواهید داشت.

برای تعمیر لوازم خانگی برند های آمریکایی باید به نمایندگی این برند ها مراجعه کرد که شرکت مدرن تکنیک نماینده رسمی چند برند مطرح مانند نمایندگی فریجیدر است.

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

۰۲۱۲۲۰۰۰۹۳۲