سیسیتم دیفراست یخچال چیست؟

سیسیتم دیفراست یخچال چیست؟

احتمالا تا به حال کلمه دیفراست یخچال به گوشتان خورده. یکی از بارزترین مشکلاتی که برای یخچال‌ها ایجاد می‌شود، برفک و یخ‌زدن قسمت‌های مختلف آن است. برفک زدن در ابتدا یک مشکل ساده به نظر می‌رسد اما در ادامه مشکلات جدی‌تری برای یخچال ایجاد می‌کند. طراحان یخچال برای رفع این مشکل، سیستم دیفراست یخچال را طراحی کردند. سیستم دیفراست با هدف جلوگیری از برفک زدن یخچال تولید شد.

سیستم دیفراست یخچال، مانع ایجاد برفک‌های بزرگ در بخش‌های داخلی و خارجی یخچال می‌شود. این سیستم با برنامه‌ریزی و داشتن یک نظم خاص، در دوره‌های کوتاه‌مدت با عملکرد خود، از یخچال در برابر یخ‌زدگی مراقبت می‌کند. اگر قصد آشنایی با سیستم دیفراست یخچال و کسب اطلاعات درمورد آن را دارید، این مطلب را دنبال کنید.

سیستم دیفراست یخچال چیست؟

سیستم یا سنسور دیفراست یخچال یکی از مهم‌ترین قطعات درون یخچال و فریزرهای تولید جدید است. دیفراست به معنی یخ‌زدایی است. درحقیقت سیستم دیفراست مربوط به زدودن برفک‌ها و یخ‌هایی است که به علت وجود عیب در بخش‌های متفاوت یخچال اعم از ترموستات ایجاد می‌شود. سیستم دیفراست در ابتدا از ایجاد برفک و یخ در قسمت‌های متفاوت یخچال جلوگیری می‌کند؛ سپس اگر به دلایل مختلف برفک ایجاد شده باشد، این برفک‌ها را به‌صورت خودکار از بین می‌برد.

سیستم دیفراست باتوجه‌ به نوع و مدل یخچال، در دو مدل دستی و خودکار طراحی می‌شود. در مدل دستی، شما باید عملیات برفک‌زدایی را انجام دهید. در این حالت باید تمامی مواد غذایی درون یخچال را بیرون بیاورید. سپس بعد از چند ساعت به کمک سشوار برفک‌ها را آب کنید. دقت داشته باشید از هیچ جسم تیزی برای کندن برفک‌ها استفاده نکنید. زیرا ممکن است به بدنه و بخش‌های داخلی یخچال آسیب بزند.

سیستم دیفراست اتوماتیک نیز همانند سیستم دیفراست دستی است. این سیستم در مدت‌های معین به‌صورت خودکار موتور یخچال را خاموش می‌کند. سپس برفک‌ها آب می‌شوند و از دریچه‌های مخصوص خود از یخچال خارج می‌شوند. این سیستم توسط یک المنت مخصوص کنترل می‌شود، به همین علت در صورت وجود نقص در این المنت، سیستم دیفراست خودکار یخچال، از کار می‌افتد. سیستم دیفراست خودکار در فاصله زمانی‌های مشخصی کار می‌کند و این فاصله زمانی در تنظیمات یخچال قابل‌تغییر است.

سیستم دیفراست، در کجای یخچال قرار گرفته؟

اواپراتور یخچال مهم‌ترین قسمت یخچال است. درحقیقت اواپراتور سرمای یخچال و فریزر را تأمین می‌کند. به همین علت اواپراتور اهمیت زیادی دارد. درصورتی‌که اواپراتور یخچال با مشکل مواجه شود، دمای یخچال بسیار کم یا زیاد می‌شود. همچنین وجود یک عیب در اواپراتور، لوله مویی یخچال را با مشکل برفک و یخ‌زدگی مواجه می‌کند.

به همین علت در کنار اواپراتور یخچال، می‌توانید قطعات مربوط به سیستم دیفراست یخچال را مشاهده کنید. این سیستم با متصل بودن به اواپراتور می‌تواند مدت زمانی که یخچال برفک می‌زند را بررسی کند و نسبت به آن یخچال را یخ‌زدایی نماید.

در بلاگ مدرن تکنینک بخوانید: علت یخ زدن لوله پشت یخچال چیست؟

مزایای سیستم دیفراست یخچال

 • از لوله‌های انتقال‌دهنده سرما محافظت می‌کند.
 • از اواپراتور یخچال در برابر مشکلات جدی مراقبت می‌کند.
 • به‌صورت خودکار تمامی برفک‌ها را از بین می‌برد و نیازی به یخ‌زدایی دستی نیست.
 • مواد غذایی در برخورد با برفک‌ها خراب نمی‌شوند.
 • از افزایش یا کاهش ناگهانی دمای یخچال جلوگیری می‌کند.
 • با حذف برفک‌ها فضای بیشتری برای مواد غذایی درون یخچال ایجاد می‌کند.
 • سیستم تهویه هوای یخچال به‌درستی کار می‌کند.
 • باعث تنظیم متعادل دمای یخچال می‌شود.
 • سیستم دیفراست از آسیب‌های جدی به موتور یخچال و مخصوصاً فریزر جلوگیری می‌کند.
 • زمان کمتری برای یخ‌زدایی نیاز است.
 • هزینه‌های یخ‌زدایی به‌وسیله این سیستم بسیار کمتر است.

علائم خرابی سیستم دیفراست یخچال

 • گرم‌شدن و افزایش دمای یخچال
 • افزایش برفک‌ها و یخ‌ها در قسمت‌های داخلی و خارجی یخچال
 • ایجاد صداهای اضافه توسط موتور یخچال
 • نشان‌دادن عددهای نامربوط در سیستم دیفراست یخچال
 • داغ شدن موتور و اواپراتور یخچال

علل خرابی سیستم دیفراست یخچال

دلایل متفاوتی برای خراب‌شدن سیستم دیفراست یخچال و فریزر وجود دارد. ساده‌ترین دلیل آن، خراب‌شدن قطعه‌های مربوط به دیفراست است. درصورتی‌که هیتر، ترموفیوز، سنسور و تایمر دیفراست خراب باشند، سیستم دیفراست به‌درستی کار نمی‌کند و یخچال شما پر از برفک می‌شود. خراب‌شدن المنت مخصوص به این سیستم نیز می‌تواند از دلایل خرابی سیستم دیفراست باشد. این المنت با کنترل کلی سیستم دیفراست، کارایی و عملکرد آن را به دست دارد. درصورتی‌که این المنت با مشکلی مواجه شود، سیستم دیفراست عملکرد خوبی ارائه نمی‌دهد و درون یخچال و قسمت‌های بیرونی آن پر از برفک می‌شوند.

 از دیگر دلایل کار نکردن سیستم دیفراست می‌توان به یخ‌زدگی اواپراتور اشاره کرد. هنگامی که اواپراتور یخچال شما یخ زده باشد، هیچ سرمایی به داخل یخچال نمی‌رسد. در این صورت سیستم دیفراست هم از کار می‌افتد. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سیستم دیفراست برد آن است. این برد عملکرد قسمت‌های مختلف سیستم دیفراست را هماهنگ می‌کند. اگر مشکلی در این برد ایجاد شود، سیستم دیفراست از کار می‌افتد.

تعمیرات سیستم دیفراست

سیستم دیفراست یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های یخچال است. به همین علت تعمیر یا تعویض آن به یک فرد متخصص نیاز دارد. درصورتی‌که این سیستم با مشکل مواجه شد و یخچال شما بر فک‌های فراوانی تولید کرد، باید از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید. وجود برفک‌ها به‌مرورزمان روی موتور و اواپراتور یخچال تأثیر می‌گذارد و در عملکرد آنان نیز اختلال ایجاد می‌کند. در صورت مواجهه با برفک‌ها و آب نشدن آنها توسط سیستم دیفراست خودکار از یک متخصص کمک بگیرید. مدرن تکنیک یکی از برترین شرکت‌هایی است که می‌تواند به شما در این راه کمک کند.

در بلاگ مدرن تکنیک بخوانید: علت برفک زدن یخچال 

تست سیستم دیفراست یخچال

برای اینکه سیستم دیفراست را تست کنید، نیاز به یک دستگاه اهم متر دارید. به‌وسیله اهم متر می‌توانید سلامت قطعات دیفراست را بسنجید. برای تست این قطعه در ابتدا باید یخچال را از برق بکشید. این کار به دلایل ایمنی و جلوگیری از برق‌گرفتگی انجام می‌شود. اهم متر خود را تنظیم کنید تا قابلیت اندازه‌گیری مقاومت‌های مختلف را داشته باشد. سپس پراب‌های اهم متر را به پایه‌های مخصوص دیفراست وصل کنید. در این حالت یک عدد مشخص روی اهم متر نشان داده می‌شود که این عدد بیانگر سلامت این قطعه است.

اگر روی اهم متر هیچ عددی نشان داده نشد، عدد روی سلکتور را افزایش دهید. اگر با این کار نیز هیچ عددی مشخص نشد، این قطعه سالم نیست و دارای مشکل جدی است. شما به کمک یک اهم متر می‌توانید سلامت سیستم دیفراست را تشخیص بدهید.

کدام برندها دارای یخچال با سیستم دیفراست هستند؟

درحقیقت اکثر برندهای جدیدی که دست به طراحی و تولید یخچال و فریزر می‌زنند، از سیستم دیفراست استفاده می‌کنند. زیرا حضور این قطعه در کنار اواپراتور یخچال ضروری است و درکل سلامت یخچال را تضمین می‌کند. بااین‌وجود برخی از برندها از این سیستم در یخچال‌های خود استفاده نمی‌کنند؛ بنابراین در هنگام خرید بهتر است که دقت داشته باشید تا یخچال بدون سیستم دیفراست نخرید. برندهای زیر، یخچال‌های خود را به همراه سیستم دیفراست تولید می‌کنند.

 • سامسونگ
 • توشیبا
 • امرسان
 • دوو
 • پاناسونیک
 • اسنوا
 • ال جی

فرق سیستم دیفراست و نوفراست

در هنگام خرید یخچال، با دو اصطلاح متفاوت دیفراست و نوفراست مواجه می‌شوید. دقت داشته باشید که یخچال‌های دیفراست و نوفراست باهم متفاوت هستند. برای اینکه تفاوت بین این دو مورد را متوجه شوید، این مطلب را دنبال کنید. یخچال‌های دارای سیستم دیفراست، دارای امکان برفک‌زدایی هستند. در یخچال‌های دیفراست امکان ایجاد برفک وجود دارد، اما به‌خاطر نصب سیستم دیفراست برفک‌ها به‌صورت خودکار آب می‌شوند. این سیستم برای محافظت از یخچال در برابر عوارض برفک‌ها، شروع به ازبین‌بردن آنها می‌کند. در یخچال‌های دارای سیستم دیفراست، بدون نیاز به خاموش‌کردن یخچال و خارج‌کردن مواد غذایی، روند آب‌کردن برفک‌ها طی می‌شود.

اکثر افراد بر این باورند که در یخچال‌های نوفراست، هیچ برفکی ایجاد نمی‌شود. در اینجا به شما نشان می‌دهیم که این یخچال‌ها نیز برفک می‌زنند. درون یخچال‌های نوفراست یک رادیاتور مخصوص وجود دارد. کاربرد این رادیاتور، خنک‌کردن قسمت‌های درونی یخچال است. نکته مهم این است که این رادیاتور در درون یخچال دیده نمی‌شود. برفک‌ها به‌وسیله هوای خنک و مرطوبی  که این رادیاتور ایجاد می‌کند، از بین می‌روند. درکل روند ایجاد برفک و ازبین‌رفتن آن، در یک محفظه پوشیده درون یخچال انجام می‌شود و نمی‌توان آن را مشاهده کرد. به همین علت به این یخچال‌ها نوفراست گفته می‌شود. یخچال‌های نوفراست فناوری پیشرفته‌تری نسبت به یخچال‌های دارای سیستم دیفراست دارند؛ بنابراین پیشنهاد ما انتخاب یخچال‌های نوفراست است.

روش‌های مراقبت از سیستم دیفراست یخچال

 • بهتر است که همیشه در یخچال مقداری فضای خالی وجود داشته باشد. در این حالت دما متعادل‌تر است و به موتور و اواپراتور فشار وارد نمی‌شود.
 • یخچال را در نزدیکی دیوار قرار ندهید. چسباندن یخچال‌ها به دیوار باعث افزایش دمای لوله‌ها می‌شود و به سیستم دیفراست آسیب می‌زند.
 • یخچال را از نور مستقیم دور کنید. نور خورشید باعث افزایش دمای یخچال می‌شود و در عملکرد موتور و سیستم اختلال ایجاد می‌کند.
 • در مدت‌های مشخص مخزن تخلیه آب یخچال را چک کنید. در برخی موارد به‌خاطر گرفتگی یا یخ‌زدگی، آب تبخیر یا خارج نمی‌شود و سیستم دیفراست یخچال با مشکل مواجه می‌شود.
 • هر ماه به کمک دستگاه اهم متر سلامت قطعه‌های مختلف یخچال را بسنجید تا در صورت وجود مشکل جدی متوجه آن شوید.

مدرن تکنیک، برترین متخصص

درصورتی‌که یخچال شما علائم خرابی سیستم دیفراست را دارد، باید به‌سرعت برای تعمیر یخچال فریزر خود اقدام کنید. انتخاب یک تعمیرکار ماهر که به شما در تعمیر یخچال کمک بکند، کار راحتی نیست. ما در اینجا با معرفی یکی از بهترین شرکت‌های تعمیر لوازم‌ خانگی، شما را از این مشکل رها می‌کنیم.

شرکت مدرن تکنیک با داشتن کادر حرفه‌ای و متخصص می‌تواند به شما در تعمیر سیستم دیفراست یخچال کمک کند. متخصصان این شرکت به شما اطلاعات کاملی درمورد مشکل یخچال ارائه می‌دهند و در تعمیر آن شما را همراهی می‌کنند. شما می‌توانید با تماس با متخصصان این شرکت و دریافت مشاوره، یخچال خود را بدون هیچ دردسری تعمیر کنید.

 

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید