شماره تماس: 02122500600

راهنمای نصب انواع لوازم خانگی ( انتخاب محل مناسب)

راهنمای نصب انواع لوازم خانگی ( انتخاب محل مناسب)

پس از عبور از دغدغه های مربوط به خرید لوازم خانگی، اولین نکته ای که اهمیت پیدا می کند، نصب و راه اندازی وسیله است. شاید برای شما این سوال پیش  بیاید که چرا نصب و راه اندازی تا این اندازه اهمیت دارد؟

برای پاسخ بهتر است بدانید که اگر وسیله شما توسط یک کارشناس آموزش دیده و کار بلد نصب نشود، هر گونه نقص درمراحل نصب می تواند سبب اختلال در عملکرد لوازم برقی و از کار افتادن آن ها شود. پس اگر دوست ندارید که کمی پس از خرید یک دستگاه نو، برای تعمیر لوازم خانگی به دنبال مراکز معتبر بگردید، بهتر است نصب دستگاه را جدی بگیرید.

محل نصب مناسب لوازم خانگی 

در مرحله ی نصب و راه اندازی برخی از لوازم خانگی، اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد، محل نصب است.

محل نصب این لوازم خانگی از دو جهت اهمیت دارد، در مورد برخی از آن ها اهمیت محل نصب به نحوه ی عملکرد صحیح وسیله مربوط می شود، برای مثال لوازم خانگی مانند لباسشویی در صورتی که بر روی سطح مناسبی قرار نداشته باشند، دچار سر و صدای اضافی می شوند و گاهی نیز چنین اتفاقاتی منجر به تعمیر لوازم خانگی می شود.

از سوی دیگر محل قرار گیری لوازم خانگی مانند یخچال، لباسشویی، پکیج و... باید طوری باشد که تمام اصول ایمنی رعایت شود تا در حین استفاده، افراد دچار خطرات جبران ناپذیری مانند آتش سوزی، برق گرفتگی، ترکیدگی لوله آب و ... نشوند. جوانب ایمنی در مورد وسایلی که با آب و برق و گاز کار می کنند، باید به دقت سنجیده شود تا در حین استفاده نگرانی ای وجود نداشته باشد.

برای این که قدری بیشتر با استاندارد های نصب و محل نصب لوازم خانگی آشنا شوید، در این مطلب به بررسی محل نصب مناسب  برخی از آن ها می پردازیم. دانستن این اطلاعات سبب می شود که زمان تعمیر لوازم خانگی طولانی باشد و هزینه های آن نیز سر به فلک نکشد.

محل مناسب برای نصب پکیج دیواری و زمینی 

پکیج ها، وسایل گرمایشی هستند که عملکرد موتور خانه و آبگرمکن در آن ها تلفیق گشته و در یک وسیله ی کوچک کم جا جمع شده است. پکیج ها امروزه در بسیاری از واحد های مسکونی و اداری استفاده می شوند. برای این که هنگام نصب این وسیله با مشکلی رو به رو نشوید، بهتر است در هنگام خرید، وسیله مورد نظر خود را با توجه به جایی که در محل استفاده دارید، انتخاب نمایید.

اولین نکته ی مهم این است که پکیج ها باید در محیط بسته نصب شوند و حد الامکان از نصب آن ها در فضا های باز مانند: حیاط، بالکن و ... خودداری شود. نصب پکیج در فضا ها ی باز سبب می شود که در هنگام وزش باد، پکیج خاموش شود، در فصل گرم و  با تابش آفتاب دمای آن بیش از حد بالا رود و یا در فصول سرد دچار یخ زدگی گردد.

 در صورتی که پکیج در فضای بسته ای مانند کابینت نصب شد، باید از هر دیواره ی دورش به اندازه ی حداقل 10 سانتی متر فاصله داشته باشد. از سوی دیگر نصب پکیج در فضاهایی با مساحت زیر 60 متر مجاز نیست و خطرات احتراق ناقص به علت کمبود اکسیژن و یا تولید گاز مونوکسید کربن افراد را تهدید می کند.

بهترین و معمول ترین محلی که بهتر است پکیج ها در آن نصب شوند آشپزخانه، سرویس های بهداشتی، انباری و گاراژ است.

بدیهی است که یک پکیج باید در جایی نصب شود که در وهله ی اول امکان دسترسی به لوله کشی ها وجود داشته باشد و بعد از آن نیز امکان نصب یک دود کش مجزا برای آن وجود داشته باشد.

پکیج های دیواری را معمولا در فاصله ی 1 تا 2 متری از سطح زمین نصب می کنند و برای انتخاب محل نصب حتما باید این موضوع را مد نظر داشت که هنگام تعمیر لوازم خانگی و سرویس پکیج امکان دسترسی آسان تعمیر کار به آن وجود داشته باشد.

اگر فضای داخل خانه ی شما کوچک بود و برای نصب پکیج در داخل خانه محدودیت داشتید، برای نصب آن در فضای بازی مانند تراس یا حیاط حتما اتاقک یا کمدی برای قرار گیری پکیج داخل آن در نظر بگیرید.

در آخر نیز باید بدانید که پکیج ها نباید در کنار سیستم های سرمایشی و گرمایشی مانند کولر آبی و گازی، اجاق گاز و .. قرار بگیرند. توجه داشته باشید که اگر نکات بالا را در هنگام نصب رعایت کنید خطری شما را تهدید نکرده و نیازی به تعمیر زود هنگام لوازم خانگی نخواهید داشت.

محل نصب مناسب ماشین لباس شویی

اولین سوال برای نصب ماشین لباسشویی این است که این وسیله را در کجای خانه قرار دهیم؟ در پاسخ باید بدانید که این وسیله معمولا در آشپزخانه قرار داده می شود و آشپزخانه به جهت دسترسی های مناسب محل خوبی برای قرار گیری لباسشویی است. 

برخی معتقدند که از آن جایی که لباسشویی برای شستن لباس های کثیف استفاده می شود، بهتر است در حمام وجود داشته باشد. بهتر است بدانید که این ایده اصلا مناسب نیست چرا که بخار آب گرم و رطوبت می تواند لباسشویی را خراب کند و باعث زنگ زدگی اجزای داخلی شود.

زمینی که لباسشویی بر روی آن قرار می گیرد باید صاف و بدون هیچ پستی و بلندی باشد تا لباسشویی کاملا صاف و بدون هیچ حرکتی بر روی زمین قرار گیرد. در اصطلاح می گویند در موقع نصب ماشین لباسشویی باید آن را بر روی زمین تراز کرد.

 تراز نبودن ماشین لباسشویی می تواند باعث ایجاد سر و صداهای اضافی شود که از قطعات داخلی ماشین است و در اثر برخورد چرخ دنده ها و دیگر اجزای این دستگاه به هم بوجود می آید. تراز نبودن می تواند قطعات داخلی را دچار اشکال کند و شما مجبور شوید برای تعمیر لوازم خانگی خود به تعمیرکار مراجعه کنید. باید توجه داشته باشد که انتخاب یک محل نا مناسب برای لباسشویی می تواند به قطعه های اصلی آسیب رسانده و هزینه های زیادی را برای تعمیر ایجاد کند.

ماشین های لباس شویی را باید در نزدیکی شیر آب و لوله ی فاضلاب قرار داد تا دستگاه برای آبگیری و تخلیه آب کثیف با مشکل رو به رو نشود.

محل نصب مناسب کولر گازی

یکی از موضوعاتی که در هنگام نصب کولر گازی اهمیت دارد، تعیین محل نصب آن به گونه ایست که باد خنک به خوبی در فضا جریان پیداکند و تمام خانه در مدت زمان کوتاهی خنک شود اما علاوه بر این باید بدانید که یونیت خارجی این وسیله باید در فضای خارجی مانند بیرون پنجره، حیاط یا پشت بام قرار بگیرد و توجه شود که اطراف آن مانعی مانند درختان وجود نداشته باشد تا جلوی جریان هوا را نگیرد.

یونیت خارجی در هنگام نصب باید ترازشود تا ثابت سر جای خود قرار گرفته و صدا و لرزش باعث آزار و اذیت افراد نشود.

یونیت داخلی نیز باید بر روی دیوار نصب شود به طوری که فاصله ی آن از کف چیزی بین 2 تا 2.5 متر باشد و فاصله از سقف نیز حداقل 40 سانتی متر در نظر گرفته شود.

یونیت داخلی باید جایی نزدیک به پنجره نصب گردد تا امکان وصل کردن لوله خروج آب که در اثر ایجاد سرما تولید می شود، به فضای بیرون وجود داشته باشد. از سوی دیگر از آن جایی که برای روشن کردن کولر گازی نیاز است تا سیم آن را به پریز برق وصل کنید در هنگام انتخاب محل نصب باید به قرار گیری وسیله در کنار یک پریز نیز توجه داشت.

در هنگام نصب این وسیله به روی دیوار باید از محکم بودن آن مطمئن شوید، کولر گازی باید از طریقی روی دیوار سوار شود که وزن آن را تحمل کند.

به خاطر داشته باشیدکه یک نصاب ماهر می داند که بهترین محل برای قرار گیری کولر گازی کجاست، انتخاب محل مناسب می تواند از رسیدن آسیب های احتمالی به وسیله جلوگیری نماید تا نیازی به تعمیر لوازم خانگی پیش از موعد استاندارد سرویس آن نباشد.

شاید برای شما مفید باشد: دستگاه تصفیه آب

 

مقالات مرتبط:

نکاتی که هنگام تعمیر لوازم خانگی باید به آن توجه کنید

راهنمای خرید لوازم خانگی از بانه

 

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید