شماره تماس: 02122500600

راهنمای کامل نصب و راه اندازی یخچال

راهنمای کامل نصب و راه اندازی یخچال

برای نصب یخچال باید چکار کنیم؟

بعد از سپری کردن مرحله شیرین خرید یک یخچال جدید، وارد چالش پیچیده و در عین حال لذت‌بخش نصب آن خواهید شد. این دستگاه‌ها معمولا بزرگ و سنگین هستند و قطعات زیادی دارند که باید جدا و مجددا نصب شوند. خوشبختانه، نصب یخچال آنقدرها هم سخت نیست اما ممکن است به تهیه یک سری ابزار نیاز داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای نصب با یک نصاب مجرب تماس بگیرید و از او در این زمینه کمک بخواهید. اما اگر مشتاق هستید خودتان این کار را انجام دهید، چاره‌ای نیست و باید مراحل نصب آن را آموزش ببینید.

انواع یخچال و طریق نصب آنها

قبل از این به صورت مجزا به سراغ پرکاربردترین یخچال‌های آشپزخانه موجود در بازار یعنی فریزر و ساید بای ساید برویم، بهتر است به طور خلاصه با انواع رایج این دستگاه و طریقه نصبشان آشنا شویم.

انواع یخچال و طریق نصب آنها

یخچال‌های درب فرانسوی

این نوع یخچال‌ها دارای دو درب هستند که از بالا باز می‌شوند و یک کشوی فریزر دارند که در زیر این درها قرار می‌گیرد. یخچال‌های درب فرانسوی اغلب ظرفیت و ویژگی‌های بیشتری نسبت به انواع دیگر یخچال و فریزر دارند. آنها می‌توانند گزینه خوبی برای خانواده‌های بزرگتر یا کسانی باشند که به دنبال یخچال‌های جادارتر هستند.

یخچال‌های 4 درب

یخچال‌های 4 درب از نظر سبک، شبیه به یخچال‌های درب فرانسوی هستند. آنها یک یخچال دو دره دارند که از مرکز باز می‌شوند و یک فریزر دو در در پایین دارند. یخچال‌های چهار درب برای ساماندهی و در دسترس نگه داشتن خوراکی‌ها عالی هستند. این یخچا‌ل‌ها ظاهری متمایز و مدرن دارند که ظاهر آشپزخانه‌تان را متمایزتر خواهند کرد.

یخچال‌های ساید بای ساید

یخچال‌های ساید دارای دو درب هستند که از مرکز باز می‌شوند. در واقع یک طرف فریزر و طرف دیگر یخچال است. قفسه‌بندی از بالا به پایین این مدل، به شما اجازه می‌دهد تا خوراکی‌های پرمصرف‌تر را جلوی چشم و بقیه را پایین بگذارید.

یخچالِ فریزر از بالا

در این سبک یخچال فریزر که نوع کلاسیک آن هم هست، محفظه فریزر در بالا و یخچال پایین قرار دارد. هر کدام درب مجزا دارند و به یک طرف باز می‌شوند. این نوع یخچال ذخیره‌سازی و دسترسی مواد را آسان‌تر می‌کند.

یخچالِ فریزر از پایین

سبک این یخچال برعکس مدل بالاست، یعنی محفظه مواد غذایی تازه در بالا و فریزر پایین آن قرار دارد. این مدل برای کسانی که دوست دارند راحت‌تر به مواد داخل یخچال دسترسی داشته‌ باشند، مناسب است.

اما به طور کلی نصب یخچال‌ها در هر مدلی که باشند، بر اساس عمق و ابعادشان فرق می‌کند. یعنی شما می‌توانید یک یخچال ساید بای ساید را در یکی از سه نوع توکار یا کابینتی، هم‌عمق با کانتر، تمام‌عمق یا استاندارد تهیه و نصب کنید. هر کدام از این مدل‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند:

·        هم‌عمق با کانتر: عمق بدنه در این مدل با عمق کانتر یخچال یکسان است و جلوی دستگاه با جلوی کابینت، در یک راستا قرار می‌گیرند.

·        تمام‌عمق: در این نوع طراحی، عمق بدنه نسبت به کانتر بیشتر است و بخشی از بدنه یخچال، جلوتر از کابینت‌ها قرار می‌گیرد.

·        توکار: در این یخچال هیچ بخشی از بدنه دستگاه و گاهی درب آن هم دیده نمی‌شود و انگار داخل کابینت‌ها کار گذاشته می‌شود.

نصب یخچال در منزل

معمولا ما ایرانی‌ها دوست داریم خودمان هر چیزی را تعمیر یا نصب کنیم که البته گاهی اوقات کار دستمان می‌دهد! با این حال اگر حس می‌کنید شم فنی خوبی دارید و خودتان از پس کارهایتان برمی‌آیید، فقط کافیست مراحل کار را بدانید. در این بخش شما را با اصول کلی نصب یخچال‌ها آشنا خواهیم کرد.

موارد لازم برای نصب یخچال

اگر خودتان قصد نصب یخچال نو را دارید، باید حواستان به تامین مخزن آبسرد کن هم باشد زیرا در برخی مدل‌ها این مخزن باید مستقیما به ورودی آب شهری یا تصفیه وصل باشد. پس دستگاه را حتی‌الامکان نزدیک به لوله آب نصب کنید.

در ضمن باید یک سری ابزار و قطعات داشته باشید و با یک آچار و پیچ‌گوشتی ساده کارتان راه نمی‌افتد! موارد مورد نیاز برای نصب عبارتند از:

‏ابزار و لوازم‏

·         ‏کیت نصب و راه‌اندازی مخزن آب‏

·         ‏مقوای تخت‏

·         ‏تخته غلتک‌دار یا دالی‏ برای جا به جا کردن یخچال

·         آچار قابل تنظیم یا آچار سوکت‏

·         متر‏

·         دریل برقی

·         انبردست

·         پیچ‌گوشتی

‏البته این ابزار و تجهیزات خاص بر اساس مدل یخچالی که خریده‌اید، متفاوت است. به راهنمای نصب مدل در دفترچه مراجعه کنید تا با طریقه درست انجام کار بیشتر آشنا شوید.

آموزش نصب صحیح یخچال

آموزش نصب یخچال

اولین کاری که قبل از نصب لازم است انجام بدهید، اندازه گرفتن جایی است که قرار است یخچال در آنجا قرار داده شود. اگر یخچال قدیمی دارید، باید پس از جدا کردن اتصالات برق و آب، آن را از آشپزخانه بیرون بیاورید. سپس اندازه ابعاد دستگاه جدید را بگیرید و آنها را فضای موجود مطابقت بدهید. اگر مناسب بود که هیچ، اگرنه باید کمی جا باز کنید. بعد باید یخچال نو را از کارتن بیرون بیاورید و برای جا به جایی نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

  • یخچال را در جایی که فضای زیادی دارد، باز کنید. قفسه‌های داخلی، کشوها و الحاقات اضافی را برای کمتر شدن وزن، حذف کنید.
  • همچنین بد نیست درب یخچال را طبق دفترچه راهنما از هم جدا کنید تا وزن کل دستگاه کمتر شود.
  • پس از انتقال یخچال و فیکس شدن محل آن، بگذارید حداقل 12 تا 24 ساعت بماند تا گازهایش ته‌نشین شوند. چیزهایی که جدا شده بودند را هم سر جایشان وصل کنید.
  • بعد لوله آب را به مخزن آبسردکن وصل کنید و سپس دوشاخ را به پریز بزنید.
  • برخی از مدل‌های یخچال یک کویل اواپراتور قابل تنظیم در پشت دستگاه دارند. این قطعه را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که کویل‌ها هوا را به قدر کافی جریان می‌دهند و از گرم شدن بیش از حد موتور یا فن جلوگیری می‌شود.

تقریبا مراحل کار برای یخچال‌های ساید هم به همین منوال است، منتهی نصب شیلنگ آن یک سری نکات دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

نصب شیلنگ یخچال ساید

بعد از اینکه یخچال ساید را خریداری کردید، باید وسایل مورد نیاز برای اتصال شیلنگ آن را فراهم کنید. این ابزار عبارتند از:

·        سطل آب

·        دستمال پارچه‌ای

·        آچار فرانسه

·        سه راهی شیر

·        شیلنگ انعطاف‌پذیر

اگر یخچالتان سیستم فیلتر آب ندارد ولی در منزل سیستم تصفیه دارید، بهتر است برای نصب شیلنگ یخچال ساید، از آن بهره ببرید. اما همه خانه‌ها به چنین سیستمی مجهز نیستند، پس اگر در سیستم لوله‌کشی منزل از کلکتور استفاده شده، می‌توان یک انشعاب از آن برای یخچال ساید گرفت. در غیر این صورت باید از لوله‌هایی که به زیر سینک، ماشین لباسشویی یا ظرفشویی منتهی می‌شوند، استفاده کرد.

مراحل انجام کار به شرح زیر است:

1-اول یخچال را از برق بکشید.

2-سپس زیر شیلنگ‌ها یک سطل بگذارید تا نشتی احتمالی آب، کثیف‌کاری به بار نیاورد.

2-شیرهای سینک یا ماشین ظرفشویی (لباسشویی) را با کمک آچار باز کنید و یک سه راهی کار بگذارید.

3-حالا وروردی آب یخچال را پیدا کنید و یک سر شیلنگ‌های انعطاف‌پذیر مخصوص را به یخچال و دیگری را به ورودی آب سرد ببندید.

4-کمی آب را باز کنید و بگذارید آب سرد وارد مخزن یخساز یا آبسردکن یخچال شود. مراقب باشید آب سرریز نکند.

معمولا در کارتن یخچال‌هایی که آبسردکن دارند، شیلنگ مخصوصی قرار داده می‌شود. به هر حال اگر به هر دلیلی چنین چیزی را پیدا نکردید، می‌توانید از نمایندگی‌های خرید و فروش یا نصب و تعمیر برند یخچالتان آنها را تهیه کنید. اگر هم کار را به نصاب می‌سپارید، آنها صفر تا صد کار را برایتان انجام خواهند داد و شما مسئولیتی ندارید.  

راهنمای نصب یخچال فریزر

امروزه یخچال‌های فریزر در انواع مختلف در بازار عرضه می‌شوند؛ دوقلو، تک‌درب و فریزر از بالا و پایین. هر کدام اصول خاص خودشان را دارند و باید طبق دفترچه راهنما نصب شوند. اما در نظر گرفتن فاصله از دیوار برای جریان بهتر هوا، نگهداری دور از نور آفتاب و گاز و گذاشتن آن روی سطح صاف، از جمله نکات مهمی است که برای تمام فریزرها باید رعایت شود.

هزینه نصب یخچال

نصب یخچال یک فرایند نسبتا ساده است، اما عوامل بسیاری در هزینه نصب آن دخیل هستند، مثلا اینکه کجا و با چه سبکی قرار است، نصب شود. اگر فضای مناسب و کافی برای فیکس کردن یخچال در دسترس نباشد، باید یک سری کار اضافی مثل بریدن و برداشتن کابینت‌ها برای باز کردن جا انجام شود.

به‌علاوه آوردن یخچال از طبقات آپارتمان‌ هم خودش هزینه جداگانه‌ای دارد که روی فاکتور محاسبه خواهد شد. بنابراین مهم است از قبل در مورد جایی که یخچال قرار می‌گیرد، فکر کنید. از طرفی هم نوع یخچال روی هزینه نصب آن تاثیر می‌گذارد که به تفکیک برایتان شرح می‌دهیم.

هزینه نصب یخچال فریزر

هزینه نصب فریزر با توجه به برند و وزن و حجم متفاوت خواهد بود. برخی از فریزرها دوقلو و دارای دو موتور هستند و دو دستگاه به حساب می‌آیند، در نتیجه هزینه آنها با مدل‌های معمولی فرق دارد. 

هزینه نصب یخچال ساید

مسلما جا به جایی این نوع یخچال با توجه به حجم و پیچیده‌ای که دارد، بیشتر از بقیه مدل‌هاست. و از آنجایی که بیشتر خانه‌ها در حال حاضر آپارتمانی و چندین طبقه هستند، باید تعداد پله‌ها را هم در نظر گرفت. نوع دیزاین آشپزخانه و طریقه نصب این دستگاه در نرخ نصب آن تاثیر دارد. مثلا اگر قرار باشد توکار نصب شود، دستمزد آن نسبت به حالت عادی بیشتر خواهد بود.

نمایندگی نصب یخچال

نمایندگی‌های زیادی در سطح شهر تهران هستند که خدماتی از قبیل نصب و تعمیر یخچال ، ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با یک سرچ ساده در اینترنت، سایت شرکت‌های زیادی را پیدا کنید و با آنها تماس بگیرید. مدرن تکنیک به انواع تخصصی ترین مرکز تعمیر یخچال جنرال الکتریک می باشد که نصب و راه اندازی این برند را نیز در سراسر تهران انجام می دهد.

شماره نمایندگی نصب یخچال

شاید اگر 5 سال قبل بود، برای پیدا کردن شماره نمایندگی‌های مجاز نصب یخچال می‌بایست به سراغ برچسب‌های روی در و دیوار یا تراکت‌ها می‌رفتیم. اما در حال حاضر کافیست به سایت شرکت مورد نظر مراجعه و در بخش تماس با ما، به شماره‌های تلفن دسترسی پیدا کرد. مدرن تکنیک جز آن دسته از شرکت‌هایی است که برای شمال، جنوب، غرب و شرق، 4 خط جداگانه دارد.

نصب یخچال در تهران

نصب انواع یخچال در تهران

تهران شهر بزرگی است و معمولا اکثر مردم در آن وقت کافی برای انجام کارهای شخصی ندارند، چه برسد به اینکه بخواهند خودشان دست به آچار شوند! خوشبختانه با افزایش نیروی کار متخصص در زمینه نصب، دیگر این مشکل برطرف شده است. فقط باید شرکت معتبر پیدا کنید.

نصاب یخچال در تهران

افزایش روزافزون تعداد تکنسین‌های متخصص، انتخاب و از آن مهم‌تر اعتماد را هم سخت کرده است. برای اینکه کارتان را به یک نصاب قابل بسپارید، فقط کافیست با مدرن تکنیک تماس بگیرید تا در سریعترین زمان ممکن، تکنسین‌هایشان را به محل موردنظرتان اعزام کنند.

جمع‌بندی

همانطور که دیدید، اگر از قبل تمهیدات لازم برای نصب یخچال را فراهم نکنید، کارتان سخت خواهد شد. همیشه سعی کنید اول اندازه‌گیری‌های لازم را انجام دهید و متناسب با آن مدل دستگاه را انتخاب کنید. همچنین به نوع دکوراسیون آشپزخانه هم دقت کنید تا وسیله‌ای که می‌خرید بیشترین هارمونی را با فضا به وجود بیاورد. در هر صورت اگر در حین مراحل نصب به مشکلی برخوردید، می‌توانید با نمایندگی‌های مجاز برند یخچالی که خریده‌اید، تماس بگیرید تا آنها کمکتان کنند.اگر شما یخچال جنرال الکتریک دارید نیز می توانید برای تعمیر و نصب و راه اندازی آن از نمایندگی جنرال الکتریک در تهران کمک بگیرید.

برخی از سوالات متداول

شاید هنگام انجام مراحل نصب یخچال، سوالاتی برایتان پیش بیاید. به همین دلیل ما در ادامه، به چند نمونه از پرتکرارترین‌هایشان پاسخ داده‌ایم.

آیا ‏می‌توان هنگام نصب یخچال، دستگاه را روی زمین خواباند؟

‏یخچال شما باید هنگام جا به جایی در حالت ایستاده باشد تا از آسیب به مکانیسم خنک کننده آن جلوگیری شود.

نصب یخچال چقدر طول می‌کشد؟ ‏

‏نصب یخچال با همکاری دو نفر، در کمتر از یک بعد از ظهر انجام شود.‏

آیا می‌توان نصب یخچال را به تنهایی انجام داد؟‏

‏به دلیل وزن و حجم بالای این دستگاه‌ها، بهتر است حداقل یک نفر دیگر کمکتان کند.

چه مدت پس از نصب یخچال و زدن آن به برق، می‌توان داخلش مواد غذایی گذاشت؟

‏ ممکن است چند ساعت طول بکشد تا یخچال‌های تازه نصب شده، قبل از استفاده خنک شوند. اگر قادر به تشخیص مقدار دمای مناسب در عرض 24 ساعت نیستید، برای کمک با یک متخصص تماس بگیرید.‏

آیا برای نصب یخچال نو که گارانتی دارد، باید هزینه‌ جداگانه‌ای پرداخت کرد؟

خیر. معمولا پروسه نصب توسط همان فروشگاهی که یخچال را از آن خریداری می‌کنید، انجام و هزینه‌ آن روی فاکتور محاسبه می‌شود. در غیر این صورت، شرکت‌های متفرقه از شما حق ایاب و ذهاب و دستمزد دریافت خواهند کرد.

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید