شماره تماس: 02122500600

دفترچه راهنمای یخچال فریزر و ساید بای ساید آریستون

نمایندگی‌های آريستون در تهران

تماس با شمال تهران

۰۲۱-22500600

تماس با شرق تهران

021-77081090

تماس با غرب تهران

021-88566359

تماس با جنوب تهران

021-55102370
شماره تماس ها جهت مشاوره دفترچه راهنمای یخچال فریزر و ساید بای ساید آریستون

دفترچه راهنمای یخچال فریزر و ساید بای ساید آریستون

اگر شما هم از یخچال فریزر آریستون استفاده می‌کنید بایستی همیشه یک دفترچه راهنما از نحوه نصب، کارکرد و عیب‌های آن به همراه داشته باشید تا در هر کدام از مراحل گفته شده نیاز به کمک و راهنمایی داشتید بتوانید از آن استفاده کنید. یخچال فریزرهای آریستون از جمله لوازم خانگی هستند که در زمینه نگهداری، عیب یابی و بکاربردن راه حل های احتمالی موارد خاص خود را دارد که باید حتما نکات و پیشنهادات برند ارائه کننده این یخچال را بکار برد. در این دفترچه راهنما نکات کامل و جامع درخصوص کار کردن یخچال فریزر آریستون خدممت شما ارائه دادیم، پیشنهاد می‌کنیم از نکات کاربردی دفترچه راهنمای آریستون استفاده کنید تا خطری سلامت شما و یخچال فریزر شما را تهدید نکند. 
یخچال ساید بای ساید آریسون
نصب یخچال فریزر آریستون

·         برای اینکه مطمئن شوید تهویه مناسب هوا به خوبی انجام می‌شود، در دو طرف و بالای دستگاه فضای خالی بگذارید. فاصله بین پشت یخچال فریزر و دیوار پشت یخچال باید حداقل 50 میلی‌متر باشد. کاهش این فضا باعث افزایش مصرف برق یخچال فریزر می‌شود.

·         در حین نصب فریزر (شماره 1 در تصویر )و یخچال (در تصویر شماره 2 ) حتما فریزر را در سمت چپ و یخچال را در سمت راست قرار دهید (همانطور که در تصویر نشان داده شده است). سمت چپ یخچال مجهز به دستگاه مخصوصی است تا از مشکل تراکم بین وسایل جلوگیری شود.

نحوه قرار دادن یخچال آریستوننحوه نصب فریزیر آریستون

·         تراز کردن درب‌های یخچال فریزر: تراز کردن درب‌های یخچال فریزر آریسون با استفاده از لوله‌های پایینی قابل تنظیم است. اگر درب یخچال پایین تر از درب فریزر است، درب یخچال را با چرخاندن پیچ تنظیم در خلاف جهت عقربه‌های ساعت با استفاده از آچار M10 بالا ببرید. اگر درب فریزر از درب یخچال پایین تر است درب فریزر را با چرخاندن پیچ تنظیم در خلاف جهت عقربه های ساعت بااستفاده از آچار M10 بالا ببرید.

تراز کردن درب یخچال
عملکرد یخچال فریزر آریستون

1. دکمه روشن/استند بای یخچال فریزر: این دکمه یخچال را روشن/استند بای می‌کند. برای قرار دادن محصول در حالت Stand-by، دکمه On/Stand-by را به مدت 3 ثانیه فشار دهید و نگه دارید. هنگامی که دستگاه در حالت آماده به کار است، نور داخل محفظه یخچال کار نمی‌کند. به یاد داشته باشید که این عملیات یخچال فریزر را از منبع تغذیه جدا نمی‌کند. برای روشن کردن مجدد دستگاه، کافی است دکمه روشن/استند بای را فشار دهید.
2. نمایشگر هوشمند: از این عملکرد یخچال می‌توان برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده کرد. دو ثانیه پس از فعال شدن نمایشگر هوشمند، نمایشگر خاموش می‌شود. برای تنظیم دما یا استفاده از سایر عملکردها، باید با فشار دادن هر دکمه از نمایشگر آن را فعال کنید. پس از حدود 15 ثانیه بدون انجام هیچ عملی، صفحه نمایش دوباره خاموش می‌شود و هنگامی که عملکرد نمایشگر هوشمند غیرفعال شود، صفحه نمایش عادی بازیابی می‌شود. نمایشگر هوشمند پس از قطع برق به طور خودکار غیرفعال می‌شود. به خاطر داشته باشید که این عملکرد دستگاه را از منبع تغذیه جدا نمی‌کند، بلکه فقط انرژی مصرف شده توسط نمایشگر خارجی را کاهش می‌دهد.
3. آلارم باز بودن درب: علامت هشدار چشمک می‌زند و زنگ هشدار صوتی به صدا در می‌آید. زنگ هشدار زمانی فعال می شود که درب یخچال بیش از 2 دقیقه باز بماند. برای خاموش کردن آلارم درب یخچال را ببندید، یا یکبار دکمه
Stop Alarm را فشار دهید تا آلارم هشدار صوتی قطع شود.
4. عملکرد تعطیلات: این عملکرد یخچال را می‌توان برای کاهش مصرف برق یخچال فریزر برای یک دوره غیبت طولانی فعال کرد. قبل از فعال کردن این ویژگی یخچال، تمام مواد غذایی فاسد شدنی را باید از یخچال خارج کنید و مطمئن شوید که درب یخچال به درستی بسته شده است. برای فعال/غیرفعال کردن دکمه
Vacation mode را به مدت 3 ثانیه فشار دهید.
5. عملکرد سرد کنندگی سریع: استفاده از این عملکرد یخچال هنگام قرار دادن مقدار زیادی غذایی در یخچال بکار برده می‌شود. با استفاده از عملکرد خنک کنندگی سریع می توان ظرفیت خنک کنندگی در یخچال را افزایش داد. برای به حداکثر رساندن ظرفیت خنک کنندگی، لطفاً کلید فن را روشن نگه دارید.

توجه داشته باشید که: برای تضمین عملکرد بهینه یخچال فریزر، عملکردهای "تعطیلات" و "خنک کنندگی سریع" را نمی‌توان همزمان استفاده کرد. بنابراین، اگر عملکرد «سریع خنک‌کنندگی» قبلاً فعال شده باشد، ابتدا باید آن را جدا کنید تا عملکرد «تعطیلات» فعال شود (و بالعکس).

6. دمای محفظه فریزر: محفظه های صفر درجه به طور خاص برای حفظ دمای پایین و سطح رطوبت مناسب طراحی شده اند تا غذاها را برای مدت طولانی تری تازه نگه دارد (مانند گوشت، ماهی، میوه و سبزیجات زمستانی). دمای داخل فریزر در صورت فعال بودن تقریباً 0 درجه است. فاکتورهای زیر برای عملکرد صحیح فریزر صفر درجه حیاتی و ضروری هستند:
- محفظه یخچال باید روشن باشد.
- دمای یخچال باید بین +2 درجه سانتیگراد تا +5 درجه سانتیگراد باشد.
- محفظه فریزر باید در جای خود قرار داده شود.
- هیچ عملکرد خاصی از عملکردهای یخچال فریزر نباید انتخاب شده باشد (آماده به کار، تعطیلات و ...). اگر یکی از این عملکردها انتخاب شده است، کادر "صفر درجه" باید به صورت دستی غیرفعال شود و هر غذای تازه‌ داخل فریزر خارج شود. اگر غیرفعال سازی دستی صورت نگیرد، فریزر پس از 8 ساعت به طور خودکار غیرفعال می‌شود.
7. فن یخچال فریزر: فن یخچال، توزیع دما را در داخل محصول بهبود می‌بخشد و امکان نگهداری بهتر مواد غذایی را فراهم می کند. به طور پیش فرض، فن روشن است. هنگامی که دمای هوای محیط بالاتر از 27 / 28 درجه سانتی گراد است یا در صورت مشاهده قطرات آب در قفسه های شیشه ای یا در شرایط رطوبت شدید توصیه می شود فن را روشن نگه دارید. لطفاً توجه داشته باشید که وقتی فن روشن است، به طور مداوم کار نمی‌کند. فن بسته به درجه حرارت و/یا رطوبت داخل یخچال شروع به کار می‌کند یا متوقف می‌شود. بنابراین اگر فن حرکت نکند حتی اگر فن روشن باشد کاملاً طبیعی است.
8. تنظیمات دما یخچال فریزر: یخچال فیزر آریستون در دمای 5 درجه سانتیگراد تنظیم شده است با این حال دمای داخلی را می‌توان بین 8 تا 2 درجه سانتی گراد تنظیم کرد، برای تنظیم دما کافیست دکه تنظیم دما را فشار دهید.
9.
LED داخل یخچال: سیستم نور داخل یخچال از نور LED استفاده می‌کند.اگر چراغ LED کار نمی‌کند، برای تعویض آن با خدمات یخچال فریزر تماس بگیرید. توجه داشته باشید که با باز شدن درب یخچال، چراغ محفظه یخچال روشن می‌شود و اگر درب بیش از 10 دقیقه باز بماند، چراغ به طور خودکار خاموش می شود.

صداهای یخچال فریزر آریستون

صداهایی که از یخچال می‌آید طبیعی است، زیرا دارای تعدادی فن و موتور برای تنظیم عملکرد است که به طور خودکار خاموش و روشن می‌شوند با این وجود برخی از صداهای یخچال را می‌توان از طریق تراز کردن یخچال و نصب آن بر روی یک سطح صاف و یا با اجتناب از تماس بین دستگاه و مبلمان کاهش داد یا بطور کامل برطرف کرد.

برخی از صداهایی که ممکن است بشنوید:

  1.        صدای خش خش هنگام روشن کردن یخچال برای اولین بار یا پس از مدت طولانی

صدای خش خش یخچال

2.      صدای غرغر هنگام ورود مایع مبرد به لوله ها

صدای غر غر یخچال

3.      صدای BRRR از کمپرسور در حال کار است

صدای کمپرسور

4.      صدای وزوز برای وقتی است که شیر آب یا فن شروع به کار می کند. 

5.      صدای ترک خوردن هنگام راه اندازی کمپرسور یا زمانی که یخ آماده در محفظه یخ می ریزد و کلیک های ناگهانی هنگام روشن و خاموش شدن کمپرسور.

قطعات یخچال

6.      صدای CLICK از ترموستات است که تعداد دفعات کارکرد کمپرسور را تنظیم می کند.

صدا یخچال

 چند توصیه در صورت عدم استفاده از یخچال فریزر آریستون

§         در زمان تعطیلات توصیه می‌شود برای صرفه جویی در مصرف انرژی، مواد غذایی را از یخچال خارج کنید و یخچال را از برق جدا کنید.

§         در هنگام جابجایی تمام قطعات داخلی یخچال را خارج کنید و آنها را خوب بپیچید و با چسب مجکم کنید تا به هم نخورد یا گم نشوند. پایه‌های قابل تنظیم را طوری پیچ کنید که با سطح تکیه‌گاه در تماس نباشند و درب یخچال را با نوار چسب ببندید و دوباره با استفاده از چسب، کابل برق را به یخچال بچسبانید و محکم کنید.

§         در صورت قطع برق، با دفتر محلی شرکت تامین برق خود تماس بگیرید و بپرسید که تا چه مدت قرار است قطعی برق طول بکشد.

نگهداری و نظافت یخچال فریزر

·         قبل از هر گونه تمیز کردن یا تعمیر و نگهداری یخچال، دستگاه را از برق جدا کنید یا منبع برق را قطع کنید. سپس یخچال را با یک پارچه نرم و محلول آب ولرم و مواد شوینده خنثی مخصوص فضای داخلی یخچال تمیز کنید. هرگز از مواد اسیدی استفاده نکنید همچنین هرگز قطعات یخچال را با مایعات قابل اشتعال تمیز نکنید. قسمت بیرونی یخچال و درزگیر درب را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید و با پارچه نرم خشک کنید. به هیچ عنوان از بخارشوی استفاده نکنید. کندانسور قرار داده شده در پشت یخچال باید مرتباً با استفاده از جاروبرقی تمیز شود.

·         دقت کنید که دکمه ها و نمایشگر صفحه کنترل را نباید با الکل یا مواد الکلی تمیز کنید، تنها از یک پارچه خشک برای تمیز کاری استفاده کنید.

·         احتمال داغ شدن لوله های سیستم تبرید وجود دارد که به طور دوره‌ای آنها را با جاروبرقی تمیز کنید.

لوله سیستم تبریدلوله های یخچال

 

عیب یابی و راه حل های احتمالی
مشکلات عملکردی یخچال اغلب ناشی از چیزهای کوچکی است که می‌توانید بدون نیاز به هیچ ابزاری آنها را پیدا کنید و خودتان آنها را برطرف کنید. برای اینکار می‌توانید از جدول زیر کمک بگیرید:

راه حل

مشکل

آیا کابل برق با ولتاژ مناسب به یک پریز برق وصل شده است؟ یخچال کار نمی کند
آیا وسایل حفاظتی و فیوزهای سیستم برق خانه خود را بررسی کرده اید؟
این در هوای گرم و مرطوب طبیعی است. ظرف حتی می‌تواند نیمه پر باشد. از تراز بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید تا آب سرریز نشود اگر در ظرف یخ زدایی آب وجود دارد
این در هوای گرم و زمانی که کمپرسور در حال کار است طبیعی است. اگر لبه‌های طبقه‌های یخچال که با درزگیر در تماس هستند، گرم باشند.
آیا دستگاه های حفاظتی و فیوزهای سیستم برق خانه خود را بررسی کرده اید؟ اگر چراغ یخچال کار نمی کند
آیا کابل برق با ولتاژ مناسب به پریز برق وصل شده است؟
در صورت شکستن LED ها، بایستی برای تعویض از همان نوع با مرکز خدمات یخچال فریزر تماس بگیرد که فقط در مراکز خدمات پس از فروش یا نمایندگی‌های مجاز آریستون موجود است.
زمان کارکردن موتور به موارد مختلفی بستگی دارد، مثل: تعداد باز شدن درب‌ها، مقدار غذای ذخیره شده، دمای اتاق، تنظیم کنترل های دما. اگر به نظر می رسد که موتور بیش از حد کار می کند
آیا کندانسور (پشت  یخچال ) عاری از گرد و غبار و کرک است؟
آیا درب به درستی بسته شده است؟
آیا درزگیرهای درب به درستی نصب شده اند؟
در روزهای گرم یا اگر اتاق گرم است، موتور به طور طبیعی طولانی‌تر کار می کند
اگر درب دستگاه برای مدتی باز بماند یا مقدار زیادی غذا در آن ذخیره شده باشد، موتور برای خنک کردن فضای داخلی  یخچال  بیشتر کار می کند.
آیا کنترل های یخچال به درستی تنظیم شده است؟ اگر دمای یخچال خیلی بالا باشد
آیا مقدار زیادی غذا به  یخچال اضافه شده است؟
بررسی کنید که درب زیاد باز نشود
بررسی کنید که درب به درستی بسته شود.
بررسی کنید که بسته های مواد غذایی در را مسدود نکرده باشند اگر درب های یخچال به درستی باز و بسته نمی شوند
بررسی کنید که قطعات داخلی یا یخ ساز اتوماتیک از موقعیت یا جایگاه خود خارج نشده باشند
بررسی کنید که درزگیرهای درب کثیف یا چسبنده نباشند.
تراز بودن یخچال روی سطح صاف را بررسی کنید

 

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید