شماره تماس: 02122500600

علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی چیست؟

علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی چیست؟

در دوره ای که اکثر لوازم خانگی برقی هستند، تا در وقت کاربران صرفه جویی کرده و انرژی کمتری برای انجام کارهای روزمره از آنها بگیرند، شما در منزل خود از کدام یک از لوازم خانگی استفاده می کنید؟

لباسشویی از پر مصرف ترین لوازم خانگی است و معمولا لوازمی که دفعات استفاده از آن ها زیاد است زودتر خراب می شوند، برای همین بهتر است در نگهداری و مراقبت از آنها دقت بیشتری داشته باشد. حالا شاید این سوال پیش بیاید که چگونه می توان از ماشین لباسشویی نگهداری کرد ؟ در پاسخ باید گفت که روش استفاده صحیح از این وسایل طول عمر آن را بالا برده و تعمیر لباسشویی را به تعویق می اندازد.

برای مثال ریختن لباس ها مطابق ظرفیت لباسشویی، خشک کردن لاستیک دور درب برای جلوگیری از پوسیدگی، قرار دادن لباسشویی بر روی سطح صاف جهت تراز بودن و .. از مواردی است که از آسیب رسیدن زود هنگام به لباسشویی جلوگیری می کند.

از طرفی لازم است در صورت مشاهده برخی از نشانه ها برای تعمیر لباسشویی اقدام کرد. نچرخیدن لگن، بلند شدن بوی سوختگی، انجام نشدن عملیات آبگیری و تخلیه اب و نشانه هایی از این دست خبر از خرابی دستگاه می دهند، گاهی این مشکلات جزیی بوده و با یک بررسی کوچک  برطرف می شود مانند رسوب گرفتگی و تعویض فیلتر اما برخی از مواقع عملیات عیب یابی تنها زمانی که توسط یک کارشناس خبره انجام شود، موثر خواهد بود.

چه زمانی درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از ریختن لباس ها در لباسشویی درب ماشین بسته نمی شود در این قسمت قصد داریم که به بررسی دلایل مختلفی که سبب این ایراد است بپردازیم.

پر کردن ماشین بیش از حد مجاز

زمانی که بیش از ظرفیت نوشته شده بر روی ماشین، آن را با لباس های مختلف پر کنید، درب آن بسته نمی شود، و قفل در فعال نمی گردد، پس اگر میزان لباس ها زیاد است، شست و شو را در چند مرحله انجام دهید تا  وزن اضافی دیگ به موتور فشار نیاورد و درب لباسشویی نیز به خوبی بسته شود. در چنین شرایطی، نیازی به تعمیر لباسشویی نیست.

سوختگی و یا اشکال در میکروسوییچ

میکروسوئیچ همان قطعه ای است که قفل کردن درب لباسشویی به عهده ی آن است، اگر میکرو سوئیچ خراب باشد و وظیفه ی خود را به درستی انجام ندهد فرمان شست و شو به موتور داده نمی شود. اهمیت وجود این قطعه زمانی است که درب ماشین لباسشویی را در حین عملیات به صورت سهوی باز کنند.  توجه داشته باشید که اکثر مواقع در حین خرابی میکروسوئیچ درب بسته نمی شود و فرمان شست و شو اجرا نمی شود، اما در برخی از ماشین های اتومات دیده شده که ماشین عملیات شستن را شروع می کند، اگر متوجه خرابی قفل دستگاه شدید بهتر است ماشین را خاموش کنید چون امکان باز شدن درب در حین کار کردن ماشین زیاد است. بعد از خاموش دستگاه برای تعمیر لباسشویی اقدام نمایید.

خراب شدن قفل و زبانه ی قفل

در بسیاری از مواقع ساده ترین اتفاقی که سبب بسته نشدن درب می شود خرابی قفل و درگیر نشدن آن با زبانه و یا شکستن زبانه به جهت داشتن مونتاژ پلاستیکی است. در چنین شرایطی تنها راه چاره  تعویض بخش معیوب و جایگزینی آن با قطعه ی سالم است. اگر می خواهید که قفل ماشین خراب نشود بهتر است که در باز و بسته کردن درب ماشین دقت کنید و بهتر است بدانید که اگر درب را با زور ببندید به احتمال زیاد زبانه ی قفل می شکند.

ارورهای ماشین لباسشویی های دیجیتال

همانطور که میدانید تکنولوژی ماشین های لباسشویی این روزها پیشرفته شده است و فرمان های شست و شوی متفاوتی در آن اجرا می شوند، زمانی که سیستم دیجیتالی یک ماشین لباسشویی با اروری رو به رو شود، امکان دارد برای جلوگیری از آغاز کار ماشین درب دستگاه بسته نشود.

ماندن جسم خارجی و یا لاستیک درب بین آن

در حین ریختن لباس ها در ماشین ممکن است بخشی از آن ها لای درب بماند و یا لاستیک ماشین از جای خود درآمده و مانع بسته شدن درب شود. اگر ایراد تنها ماندن لباس ها در لای درب باشد، که مسلما نیازی به تعمیر لباسشویی نیست، اما اگر لاستیک پاره و شل شده باشد نیاز به تعویض این قطعه است و تعمیر لباسشویی را باید به تعمیرکار کاربلد سپرد.

مواردی که نام بردیم از رایج ترین اشکالاتی است که سبب می شود درب لباسشویی بسته نشود اما دلایل دیگری چون شکستن دستگیره درب، آسیب دیدن درب دستگاه به جهت وارد شدن ضربه به آن، خرابی برد لباسشویی  و ... از دیگر دلایلی است که باعث می شود درب بسته نشود.

اگر می خواهید که درب ماشین لباسشویی شما سالم بماند به خاطر داشته باشید که از کشیدن دستگیره و بستن درب با زور خودداری کنید و به یاد داشته باشید که در اکثر لباسشویی های جدید نیازی به کشیدن دستگیره و یا هل دادن درب وجود ندارد و تنها با نزدیک کردن درب به بدنه، درب به صورت اتوماتیک بسته می شود.

زمانی که متوجه بسته نشدن درب ماشین لباسشویی شدید، چه باید کرد؟

مسلما زمانی که درب ماشین لباسشویی بسته نمیشود باید علت آن را پیدا کرد و به رفع آن پرداخت، بسیاری از افراد در چنین شرایطی سعی می کنند که با زور بیشتری درب ماشین را کیپ کنند، اما بهتر است بدانید که این کار بی فایده بود و تنها باعث شکستن و آسیب دیدن قطعات و قفل درب می شود.

در این شرایط اول ماشین را از برق بکشید تا الکتریسیته موجود در بدنه به شما آسیب نرساند و بلافاصله با نمایندگی های تعمیر مدرن الکتریک تماس گرفته و اقدام به تعمیر لباسشویی نمایید.

توجه داشته باشید که تکان دادن دستگاه و انتقال آن به تعمیرگاه های غیر مجاز تنها باعث آسیب بیشتر می شود و یک نمایندگی معتبر تعمیرکار مناسب را به محل اعزام می کند.

به عنوان نکته ی آخر نیز تاکید می شود که به هیچ وجه شخصا به اقدام تعمیر لباسشویی نکنید چرا که امکان برق گرفتگی و یا شوک الکتریکی بالاست.

مقالات مرتبط:

چرا ماشین لباسشویی دچار لرزش و سر و صدا می شود؟

چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند؟

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید