شماره تماس: 02122500600

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

لباسشویی از آن دسته لوازم خانگی است که  در خانه ی همه ی افراد استفاده می شود و تعداد دفعات استفاده از این وسیله نیز معمولا زیاد است. اول این که باید در نظر داشته باشید که مواردی وجود دارد که با رعایت کردن آن در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی هم عمر دستگاه بیشتر می شود و هم دیرتر نیاز به تعمیر پیدا می کند.

برای مثال تراز کردن ماشین لباسشویی در هنگام نصب، خشک کردن لاستیک دور درب پس از شست و شو، ریختن لباس ها مطابق ظرفیت لباسشویی و سرویس کردن به موقع آن از راهکار های نگهداری از این دستگاه است.

اما علامت های دیگری نیز وجود دارد که پس از مشاهده ی آن ها باید بلافاصله با نمایندگی های تعمیر لباسشویی معتبر تماس گرفت و درخواست اعزام کارشناس حرفه ای را برای تعمیر دستگاه داشت.

از این علامت ها می توان به بسته نشدن درب لباسشویی، قفل نشدن درب، مشکلات جاپودری ، آبگیری نکردن دستگاه، سرو صدای اضافی، نچرخیدن دیگ و .... اشاره کرد. اما یکی از رایج ترین ایراد هایی که برای ماشین های لباسشویی پیش می آید، استشمام بوی سوختگی از دستگاه است.

در این مطلب قصد داریم دلایل رخ دادن این مشکل را بررسی کرده و بدانیم که در چنین موقعیتی چه باید کرد.

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در حین عملیات شست و شو، از ماشین لباسشویی شما بوی سوختگی بلند شود. استشمام بوی سوختگی از همه ی دستگاه های برقی از جمله ماشین لباسشویی نشانه ی خوبی نیست. اما در چنین موقعیتی چه باید کرد و دلیل بلند شدن بوی سوختگی از دستگاه چیست؟

بوی سوختگی از کجا نشات میگیرد؟

پیش از آنکه دلایل مختلفی که سبب می شود بوی سوختگی از دستگاه به مشام برسد را بررسی کنیم باید بدانید که در چنین شرایطی حتما نیاز به تعمیر لباسشویی است. یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای ماشین لباسشویی پیش می آید همین بوی ناخوشایند است، در این قسمت به شرح دلایل آن می پردازیم.

ریختن لباس ها در لباسشویی بیش از ظرفیت دستگاه

اگر توجه کرده باشید بر روی تمام ماشین لباسشویی ها ظرفیت مجاز دستگاه نوشته شده است و اگر کاربران بیش از آن لباس و پارچه در ماشین بگذارند سبب وارد شدن فشار اضافی به موتور و پاره شدن یاتاقان ها می شوند. اگر تعداد دفعات استفاده از ماشین زیاد باشد و یا وزن لباس ها فشار مضاعف به موتور وارد کند، امکان دارد که موتور نیم سوز شده و بوی سوختگی از آن بلند شود.

آسیب دیدن المنت و یا ساییدگی لاستیک المنت

المنت لباسشویی یکی از مهم ترین قطعات در این وسیله است که برای آب بندی آن در دیگ نیز از یک لاستیک استفاده می شود، به دلایل مختلفی ممکن است این لاستیک با دیگر قطعات تماس داشته و داغ شود و در نتیجه این داغی بوی سوختگی فضا را پر خواهد کرد.

از سوی دیگر زمانی که برد این دستگاه دچار ایراد باشد، در شرایطی که داخل دیگ خشک است، المت در اصطلاح داغ می کند و موجب بوی سوختگی می گردد.

داغ کردن پولی موتور

این قطعه وظیفه انتقال نیرو به تسمه ها و به حرکت درآوردن آنها دارد، معمولا جنس آن فلزی بوده و در تمام عملیات شست و شو نقش دارد. حالا اگر این قطعه در تماس با قطعات دیگر قرار بگیرد و یا داغ کند ماشین  بوی سوختگی داده و نیاز فوری به تعمیر لباسشویی است.

خرابی پمپ تخلیه

پمپ تخلیه قسمتی از ماشین لباسشویی است که دارای موتور و تسمه است و در بسیاری از مواقع علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی ها خرابی یکی از قطعات این قسمت است، در چنین شرایطی تنها یک تعمیرکار حرفه ای می تواند دستگاه را به درستی عیب یابی کند.

سوختن سیم کشی ماشین لباسشویی

همان طور که حتما می دانید تمامی وسایل برقی دارای سیم های داخلی و خارجی می باشند و تعداد این سیم ها در داخل وسیله بیشتر هم هست. زمانی که یکی از این سیم ها دچار اتصالی و یا سوختگی شود، بوی سوختگی پخش می شود. دلیل سوختگی سیم ها معمولا بالا رفتن میزان جریان الکتریکی و در نتیجه آب شدن روکش عایق سیم هاست.

سوختن برد یا تایمر

یکی از قطعات دیگری که سوختن آن بوی سوختگی راه می اندازد برد و تایمر است، حتی با اتصالی برد لباسشویی نیز این احتمال وجود دارد. در این شرایط چاره، تعویض قطعات معیوب با قطعه های اورجینال و سالم است.

خرابی دوشاخه دستگاه

در برخی مواقع خرابی دوشاخه برقی که به پریز وصل می شود سبب اتصالی و بلند شدن بوی سوختگی می گردد. برخی از دستگاه ها سه شاخه دارند که در کشور ما قابل استفاده نبوده و از تبدیل های دوشاخه برای آن ها استفاده می شود، توجه داشته باشید که در چنین شرایطی از تبدیل های استاندارد استفاده کنید تا احتمال خرابی و اتصالی کمتر شود.

به هر حال باید بدانید که بوی سوختگی به هر دلیلی از دستگاه بلند شود، تعمیر لباسشویی حتمی است و بهتر است به هیچ وجه از دستگاه استفاده نشود.

هنگام بلند شدن بوی سوختگی از ماشین لباسشویی چه باید کرد؟

برخی از اشکالات ماشین لباسشویی با تصحیح روش استفاده برطرف می شود، اما در مورد برخی از ایراد های این دستگاه مانند بوی سوختگی نیاز به اقدامات تخصصی است. پس بهتر است به یاد داشته باشید که در این موقعیت اول باید دستگاه را از برق بکشید و سپس با تعمیرگاه های مجاز و شرکت های معتبری که در این زمینه فعالیت می کنند، تماس گرفته و برای تعمیر لباسشویی از کارشناسان مجرب این مراکز کمک بگیرید.

به هیچ وجه پس از خاموش کردن دستگاه، مجددا آن را روشن نکنید، چرا که ممکن است باعث سوختن موتور شوید. کاربران باید بدانند که اقدام شخصی برای تعمیر لباسشویی به جهت وجود جریان الکتریکی شدید در آن بسیار خطرناک است.

برای تعمیر لباسشویی به هیچ وجه آن را جا به جا نکنید، چرا که ممکن است دستگاه آسیب بیشتری ببیند. تمام نمایندگی های مجاز در لیست خدمات خود اعزام کارشناس به محل را خواهند داشت.

تعمیر لباسشویی در شرکت مدرن الکتریک با ضمانت های لازم و استفاده از قطعات اصلی انجام می شود.

مقالات مرتبط:

چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند؟

چرا درب ماشین لباسشویی باز نمی شود؟

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید