شماره تماس: 02122500600

خطاها و ارورهای یخچال هیمالیا

نمایندگی‌های هیمالیا در تهران

تماس با شمال تهران

۰۲۱-22500600

تماس با شرق تهران

021-77081090

تماس با غرب تهران

021-88566359

تماس با جنوب تهران

021-55102370
شماره تماس ها جهت رفع خطاها و ارورهای یخچال هیمالیا

توضیحات


بررسی خطاها و ارورهای یخچال هیمالیا برای 4 مدل محبوب

تکنولوژی ساخت یخچال تنها در چند دهه پیشرفت‌های بسیاری را تجربه کرده است. یخچال‌های دهه 50 و حتی 60 آنقدر ساده بودند که حتی یک فرد عادی با چند ماه آموزش می‌توانست به راحتی به یک تعمیرکار حرفه‌ای یخچال تبدیل شود، اما یخچال‌های امروزی بسیار پیچیده هستند. بسیاری از مشکلاتی که ممکن است عملکرد یخچال را مختل کند به صورت کدهایی روی صفحه نمایش آن ظاهر می‌شود. در این مطلب قصد داریم تمامی خطاهای یخچال هیمالیا را بررسی کرده و معنی هر یک از این خطاها را شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با برند هیمالیا

هیمالیا یک برند داخلی است و طبق گفته بنیانگذاران آن، از دهه 50 فعالیت خود را آغاز کرده است. محصولات این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در مقایسه با رقبای خارجی خود از جمله سامسونگ و ال جی قیمت پایین‌تری هم دارد. به همین دلیل توانسته در بازار داخلی سهم بازار نسبتا خوبی را از آن خود کند. تنوع محصولات هیمالیا شامل یخچال فریزر دوقلو، یخچال فریزر بالا پایین، ساید بای ساید، فریزر تک، یخچال فریزر بالا و یخچال مدل پهن را در بر می‌گیرد. به همین خاطر پرداختن به تک‌تک محصولات کار راحتی نیست و ما سعی می‌کنیم مهم‌ترین ارورها و خطاهای یخچال هیمالیا مربوط به چند مدل محبوب را معرفی کنیم.

خطاهای یخچال هیمالیا شامل چه مواردی هستند

وسایل الکترونیکی از جمله یخچال، هرچقدر هم که با کیفیت باشند، ممکن است به دلایل مختلف دچار مشکل شوند. برای مثال بازوبسته کردن بیش از حد درب یخچال، عدم استفاده از محافظ برق در مقابل نوسانات شدید برق بخصوص در تابستان و ساعات اوج مصرف و ... می‌تواند به یخچال آسیب برساند. در صورت بروز هرگونه مشکلی، یخچال شما با استفاده از یکی سری کد که ترکیبی از اعداد و حروف هستند، به شما در عیب‌یابی دستگاه کمک می‌کند. در واقع این کدها زبان مشترک شما و یخچال آشپزخانه‌تان هستند. اگر به این زبان مسلط شوید به راحتی می‌توانید مفهوم ارورهای یخچال هیمالیا خود را فهمیده و اقدام به برطرف‌کردن آن‌ها کنید.

چگونه خطاهای یخچال هیمالیا را تشخیص دهیم؟

در ادامه مهم‌ترین ارورهای انواع یخچال‌های هیمالیا را به همراه مفاهیم آن‌ها را به شما معرفی کرده و سپس نحوه تعمیر و برطرف کردن مشکل را شرح خواهیم داد.

خطاهای یخچال فریز هیمالیا مدل کمبی 530

خطای F1 در مدل کمبی 530

این خطا نشان‌دهنده نقص در سنسور دمای فریزر کمپرسور است. در چنین شرایطی سنسور دمای کمپرسور 20 دقیقه روشن و 20 دقیقه خاموش می‌ماند و ثبات ندارد.

برای رفع این مشکل حتما باید از تعمیرکار کمک بگیرید. تعمیرکار  ابتدا باید مقدار اهم سنسور دمای فریزر را با اهم‌متر اندازه گیری کره و سپس چنانچه نیاز بود به تعویض سنسور دمای فریزر بود اقدام کند. اما اگر مشکل از سنسور دمای فریزر نبود باید علت را در خرابی برد الکترونیکی جستجو کرده و آن را تعویض کنید.

خطای F2 در مدل کمبی 530

یکی از انواع ارورهای یخچال هیمالیا مدل کمبی 530، ارور F2 است. این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که سنسور اواپراتور فریزر دچار مشکل شود. در صورت مشاهده این خطا، بهتر است از یک کارشناس برای بررسی قطعی و یا خرابی سنسور اواپراتور فریزر کمک بگیرید. کارشناس ابتدا مقدار اهم سنسور اواپراتور را با اهم متر اندازه‌گیری کرده و چنانچه مشکل از این قطعه نباشد، به سراغ مدار برد کنترل یخچال می‌رود تا به دقت آن را بررسی کند. معمولا خطای F2 معرف نقص در این دو قطعه است.

خطای F3 در مدل کمبی 530

خطای F3 در این مدل یخچال هیمالیا، نشان‌دهنده خرابی سنسور دمای یخچال است. در این حالت نحوه کارکرد سنسور به این شکل است که 20 دقیقه روشن و 20 دقیق خاموش می‌شود. در صورت مشاهد این خطا روی مانیتور یخچال، ابتدا از کارشناس بخواهید مقاومت سنسور دمای یخچال را به وسیله اهم‌متر اندازه‌گیری کنید. اگر سنسور دچار نقص باشد، باید هرچه سریعتر به فکر تعویض آن باشید، اما اگر عملکرد سنسور ایرادی نداشت باید مشکل را در برد الکترونیکی جستجو کنید.

خطای F4 در مدل کمبی 530

یکی دیگر از انواع خطاهای یخچال هیمالیا، ارورF4 است که بیانگر خرابی و مشکل در سنسور اواپراتور خود یخچال است. برای رفع ارور F4 این مراحل زیر را دنبال کنید. ابتدا سنسور اواپراتور یخچال را بررسی کنید و مطمئن شوید که خرابی یا قطعی ندارد. سپس مقدار اهم سنسور را به وسیله اهم‌متر اندازه‌گیری کنید. اگر ایراد از سیم کشی‌های سنسور اواپراتور باشد، حتما باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید. چنانچه سنسور اواپراتور یخچال ایرادی نداشت، در مرحله دوم مدار برد کنترل یخچال را بررسی کنید.

خطای F5 در مدل یخچال هیمالیا مدل کمبی 530

این خطا نشان‌دهنده کمبود سرما در یخچال فریزر است. برای رفع این مشکل بهتر است اول فن داخل فریزر را بررسی کنید. اگر یخچال و فریزر دمای کافی دارند به سراغ دمپر بروید.  اگر هم یخچال و هم فریزر سرمای کافی ندارند، باید علت را در کمپرسور و شارژ و گاز جستجو کنید. چون ممکن است کمپرسور دستگاه، کمپرس کافی نداشته باشد.

خطای F8 و F9 در مدل یخچال هیمالیا مدل کمبی 530

نمایش خطای F8 روی صفحه نمایش یخچال بیانگر قطع کابل فن یخچال و یا نچرخیدن فن است. برای بررسی علت این موضوع ابتدا به سراغ نمایشگر یخچال رفته و به علامت فن روی صفحه دقت کنید. معمولا در این حالت علامت فن به صورت ثابت می‌ماند. اما اگر به این نتیجه رسیدید که مشکل از نمایشگر نیست، فن و اتصالات آن را چک کنید. مخصوصا از عملکرد درست پروانه‌های فن مطمئن شوید.

خطاهای یخچال فریز هیمالیا مدل آاگ

خطای F1 در مدل یخچال هیمالیا مدل آاگ

خطای F1 در این مدل یخچال نشان می‌دهد که سنسور دمای کمپرسور 20 دقیقه روشن و 20 دقیقه خاموش می‌ماند و حالت ثابت ندارد. اگر یخچال شما دچار این مشکل شد با استفاده از یک اهم‌متر، مقدار اهم سنسور دمای فریزر را به دقت اندازه‌گیری کنید. در صورت خرابی سنسور دمای کمپرسور، باید آن را تعویض کنید.

خطای F2 در مدل یخچال هیمالیا مدل آاگ

خطای F2 که یکی از رایج‌ترین انواع خطاهای یخچال هیمالیا است به اشکال در سنسور اواپراتور فریزر مربوط می‌شود. از آنجایی که این این سنسور بسیار حساس است بهتر است توسط یک کاشناس بررسی شود. اما اگر خودتان تصمیم گرفتید آن را بررسی کنید، در ابتدا با اهم‌متر، مقدار اهم سنسور اواپراتور را اندازه‌گیری کنید. سپس به سراغ ترمودیسک و ترموفیوز بروید و آن‌ها را نیز چک کنید. گاهی اوقات ممکن است مشکل از برد کنترل یخچال باشد که توصیه می‌کنیم از دست‌زدن و تلاش برای تعمیر آن خودداری کرده و حتما از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

خطای F3 در مدل یخچال هیمالیا مدل آاگ

خطای F3 در این مدل یخچال هیمالیا به دلیل اشکل در سنسور اواپراتور رخ می‌دهد. برای بررسی عملکرد این سنسور از اهم‌متر و یا مولتی‌متر استفاده کنید. البته این موضوع را هم در نظر بگرید که ممکن است ایراد از مدار برد کنترل یخچال باشد.

خطای F5 در مدل یخچال هیمالیا مدل آاگ

خطای F5 در این مدل یخچال ناشی از کمبود سرمای یخچال فریزر است. این خطا ممکن است به دلیل قطعی در اتصالات برد، مشکل در خازن‌ها، پایه‌های سوکت، رله و یا فیوز ایجاد شود. حتی ممکن است ترمودیسک، ترموفیوز و یا المنت نتوانند فرمان صحیحی را به برد انتقال دهند. پس آن‌ها را هم بررسی کنید.

گاهی ممکن است مشکل اصلی از فن‌های داخل فریزر و یخچال باشند. این فن ها مسئول هدایت سرما از فریزر به داخل یخچال هستند بنابراین اگر فن دچار مشکل شود نمی‌تواند سرما را به درستی انتقال دهد و شما مجبور می‌شوید فن‌ها را تعویض کنید.

دلیل دیگری که باعث می‌شود سرمای کافی داخل یخچال وجود نداشته باشد به کمپرسور بر می‌گردد. اگر کمپرسور موتور با فشار کافی گاز را به سمت اواپراتور هدایت نکند، مشکل مشابهی ایجاد خواهد شد. اگر کمپرسور یخچال کمپرس کافی نداشته باشد باید آن را تعویض کنید.

اگر هیچ کدام از موارد بالا دلیل اصلی کمبود سرمای یخچال نبودند، بهتر است لوله‌های مویی یا کیپلاسیون را بررسی کنید. چون ایجاد گرفتگی در این لوله‌ها باعث کیپ‌شدن مدار و عدم تولید سرما می‌شود.

و در نهایت آخرین موضوعی که باید بررسی کنید، اطمینان از عدم نشتی گار یخچال است.

خطاهای یخچال فریز هیمالیا مدل 666

خطای E1 در یخچال فریزر هیمالیا مدل 666

این خطا در مدل هیمالیا مدل 666 نشان می‌دهند که سنسور داخلی کابین یخچال دچار اشکال شده است. در این حالت یا سنسور درست کار نمی‌کند و یا مدار برد کنترل یخچال خراب شده است. شما با استفاده از یک اهم‌متر می‌توانید از عملکرد صحیح سنسور مطمئن شوید. اگر سنسور مشکل داشته باشد باید آن را عوض کنید. با روش تست سنسور یخچال آشنا شوید.

خطای E2 در یخچال فریزر هیمالیا مدل 666

نمایش خطای E2 در یخچال فریزر هیمالیا مدل 666، حکایت از عملکرد غلط سنسور داخل کابین فریزر دارد. این خطا هم یا به دلیل ایراد در سنسور ایجاد می‌شود یا خرابی ترمودیسک و ترموفیوز و یا اشکال در مدار برد کنترل یخچال. بنابراین لازم است تمامی این موارد را به دقت بررسی کنید.

خطای E3 در یخچال فریزر هیمالیا مدل 666

هر وقت خطای E3 را بر روی مانیتور یخچال هیمالیا مدل 666 خود دیدید، باید بدانید که سنسور اواپراتور یخچال مشکل پیدا کرده است. در چنین حالتی باید سنسور، مدار برد الکترونیک، المنت یخچال و ترموفیوز را یک به یک بررسی کنید. به دلیل حساسیت این خطا بهتر است از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

خطای E8 در یخچال فریزر هیمالیا مدل 666

خطای E8 به اشکال در سنسور محیطی یخچال بر می‌گردد. این خطا هم بر اثر خرابی خود سنسور، خرابی ترموفیوز و مدار برد الکترونیک یخچال ایجاد می‌شود.

خطای E0 در یخچال فریزر هیمالیا مدل 666

خطای E0 برخلاف خطاهای قبلی در اثر عملکرد نامناسب سیستم یخ‌ساز ایجاد می‌شود. چنانچه روی مانیتور یخچال شما این خطا ظاهر شد، باید به سراغ سیم کشی‌های سیستم یخ ساز یخچال بروید. اگر مشکل از سیم‌کشی نبود، احتمالا یا سنسور یخ‌ساز دچار مشکل شده و یامدار برد الکترونیک یخچال. در صورت خرابی سنسور یخ‌ساز باید آن را تعویض کنید.

خطای EE در یخچال فریزر هیمالیا مدل 666

 یکی از خطاهای یخچال هیمالیا تحت عنوان EE به اشکال در سنسور دمای یخچال اشاره دارد. هر یک از اتصالات کوتاه سنسور، خرابی سنسور و مشکل در مدار برد الکترونیکی یخچال ممکن است منجر به بروز این خطا شوند.

از آنجایی که توضیح تمامی مدل‌ها و خطاهای یخچال همالیا بسیاز زمان بر است. در ادامه فقط به توضیح خود خطاها می‌پردازیم.

خطاهای یخچال فریز هیمالیا مدل بتا

 • خطای F1 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

اشکال در سنسور اواپراتور

 • خطای F2 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

اشکال در سنسور کابین فریزر

 • خطای F3 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

خرابی سنسور یخچال

 • خطای F4 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

اشکال در سنسور کابین یخچال

 • خطای E1 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

خرابی فن فریزر

 • خطای E2 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

اشکال در خود فن

 • خطای E3 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

خرابی فن کندانسور

 • خطای E6 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

گرمای بیش از حد و یخ‌زدن دمپر یخچال

 • خطای H1 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

خرابی هیتر المنت

 • خطای H2 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

ایراد از هیتر سینی فریزر

 • خطای H3 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

ایراد از هیتر اواپراتور

 • خطای H4 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

ایراد از هیتر سینی یخچال

 • خطای C1 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

ایراد از کمپرسور

 • خطای C2 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

ناشی از دمای غیراستاندارد و نامناسب یخچال

 • خطای L2 در یخچال فریزر هیمالیا مدل بتا

ایراد از سیستم روشنایی یخچال

برخی خطاهای عمومی بین مدل‌های مختلف یخچال هیمالیا

خطای HFT در یخچال‌های هیمالیا، به برد HFT مربوط می‌شود. گاهی خرابی به حدی است که می‌توان آن را تعمیر کرد ولی در برخی موارد ممکن است مجبور شوید آن را تعویض کنید.

خطای AL در یخچال‌های هیمالیا، نشان می‌دهد که دما بالاتر از حد نرمال است. این میزان دما می‌تواند ناشی از اختلال در قطعات مختلفی باشد. به همین دلیل باید توسط یک تعمیرکار حرفه‌ای و به دقت بررسی شود. 

تفاوت خطا و علامت در یخچال‌های هیمالیا

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بر روی نمایشگر یخچال‌های هیمالیا، علائم مختلفی به نمایش گذاشته می‌شوند. برخی از علائم به خطاهای یخچال هیمالیا مربوط می‌شوند که در قسمت‌های قبل به طور کامل توضیح دادیم. اما برخی از علائم صرفا علامت و کدهایی هستند که جنبه اطلاع‌رسانی دارند. برای مثال علامت و کد Df، نشان می‌دهد که فرآیند برفک‌زدایی خودکار یخچال شروع شده و بهتر است از بازوبسته‌کردن زیاد یخچال فریزر خودداری کنید. در برخی از مدل‌ها به جای DF از علامت قطره استفاده می‌شود که همان معنی شروع برفک‌زدایی را می‌دهد. علایمی مانند SF ، SE ، RF  از این دسته هستند.

در این مطلب به معرفی خطاهای یخچال هیمالیا در چهار مدل کمبی 530، آاگ، 666 و بتا پرداختیم. البته تعداد مدل‌های یخچال هیمالیا بیش از این تعداد است که در مقاله امکان پرداختن به همه آن‌ها را نداریم. اگر در مورد مدل خاصی سوال دارید کافی است نام مدل را در قسمت نظرات بنویسید تا خطاهای یخچال هیمالیا مورد نظر شما را مورد بررسی قرار دهیم.

 

مطالعه بیشتر

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید