نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال

نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال

کندانسور چیست؟

از اجزا مکانیکی مهم یخچال کندانسور یخچال است. کندانسور قطعه ای است که طی فرایندی گاز مبرد را به حالت مایع و متراکم تبدیل میکند. طی این فرایند گرما توسط ماده آزاد می شود و کندانسور گرما را به محیط اطراف منتقل میکند. کندانسور دو وظیفه اصلی انجام میدهد. وظیفه اول آن تبدیل گاز یا مبرد داخل یخچال به مایع و وظیفه دوم آن انتقال گرما است. کندانسورهای هوایی یا air-cooled و کندانسورهای مکعبی در یخچال ها مورد استفاده قرار میگیرند.

کندانسور هوایی یا بیرونی به دلیل قرارگرفتن در محیط و استفاده از فن به این نام معروف هستند. کندانسورهای هوایی شبیه یک شبکه توری در پشت یخچال وجود دارند و به رنگ سیاه میباشند. البته در یخچالهای جدید و تکنولوژی جدید از کندانسورهای هوایی استفاده نمی شود. کندانسور مکعبی، حجمی یا استوانه ای در یخچالهای جدید کاربرد دارد. در یخچالهای ساید با ساید عموماً کندانسورها به‌صورت مکعبی میباشند. در این نوع کندانسور با یک فن خنک میشود و گرمای کندانسور را به بیرون انتقال میدهد.

عمل کندانسور درست برعکس عملی است که کمپرسور انجام میدهد و کندانسور کار چگالیدن گاز مبرد یا کندانسور را با خنک‌کردن آن را انجام میدهد. به‌مرورزمان گردوغبار هوا در محیط کندانسور جمع شده و سبب میشود کندانسور عملکرد مطلوبی از خود ارائه ندهد و خنک سازی یخچال دچار مخاطره خواهد شد. در صورت خرابی و عملکرد ضعیف کندانسور موتور یا کمپرسور یخچال دچار آسیب خواهد شد، لذا مقرون‌به‌صرفه است سالانه به طور منظم دو بار به تمیز کردن کندانسور یخچال اقدام گردد.

به‌منظور کارکرد مناسب هر دستگاه برقی از جمله یخچال می بایست به سرویس دورهای دستگاه موردنظر اقدام کرد. در برخی موارد بدون نیاز به تکنسین و به طور شخصی میتوان به سرویس دورهای برخی از قطعات اقدام نمود که از آن جمله می توان به سرویس دورهای و نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال اشاره کرد. اگر تمایل دارید با نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال آشنا شوید و کارایی و وظایف این قطعه مطلع شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معایب خرابی کندانسور

خرابی کندانسور در سیستمهای برودتی مانند یخچال خسارات سنگینی را به دنبال خواهد داشت. همچنین اگر کندانسور یخچال تمیز نشود و گردوغبار آن پاک نشور یخچال کارایی مفید خود را از دست خواهد داد. تمیز نکردن کندانسور یخچال معایب زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • سرما سازی یخچال دچار اشکال میشود.
 • فیلتر یخچال خراب خواهد شد.
 • موتور یا کمپرسور یخچال طول عمر کمتری خواهد داشت.
 • خرابی کندانسور به سایر قسمتهای داخلی یخچال تاثیر میگذارد.
 • در صورت خرابی کندانسور، یخچال می بایست با مصرف انرژی بیشتری شدیدتر کار کند تا سرمای مورد نیاز را تامین کند.
 • کاهش طول عمر یخچال به دلیل خرابی کندانسور.

کثیف بودن کندانسور و فن موجب گرم و داغ شدن کمپرسور یخچال خواهد شد. وظیفه فن کندانسور ایجاد جریان هوا بین لوله های کندانسور است و این عمل سبب خنک شدن مبرد یا گاز یخچال میشود، اگر فن به‌درستی کار نکند گاز یا مبرد داغ شده و هوای داخل یخچال گرم شده و کمپرسور یخچال نیز داغ میشود درصورت خراب میتوانید برای تعمیر یخچال خود از متخصصان مدرن تکنیک کمک بگیرید.

نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال

به‌منظور تمیز کردن کندانسور یخچال بهتر است گام‌به‌گام مراحل زیر طی شوند:

 • برق یخچال را خاموش کنید. 
 • درصورتی‌که یخچال معمولی باشد کندانسور به‌صورت عادی مشاهده میشود. اگر یخچال سایدبای‌ساید باشد کندانسور درون محفظه ای قرار دارد که باید پوشش برداشته شود، برای این کار 4 تا 6 پیچ باید باز شود.
 • اگر یخچال معمولی باشد به‌راحتی توسط فرچه رنگ‌کاری یا با استفاده از جاروبرقی گردوخاک روی کندانسور را بگیرید و آن را تمیز کنید. اگر یخچال سایدبای‌ساید باشد بعد از باز کردن کاور گردوخاک کندانسور را میگیریم. می بایست توجه کرد که این کار با احتیاط انجام شود و لوله جاروبرقی به لوله های کندانسور برخورد نکند، زیرا در این صورت یا باعث نشتی گاز میشویم و یا کل کندانسور می بایست تعویض گردد. حتی به‌منظور تمیز کردن کندانسور و جلوگیری از برخورد با لوله های کندانسور میتوان از تمیز کننده کندانسور یخچال که مخصوص همین کار است استفاده شود. 

نکات و پیشنهاداتی در زمینه تمیز کردن کندانسور یخچال

درصورتی‌که یخچال در محیطی پرتردد و پر گردوخاک قرار دارد بهتر است هر 3 ماه یکبار به تمیزکاری کندانسور اقدام کنیم. همچنین اگر حیوان خانگی در خانه دارید به علت اینکه ممکن است موی حیوان مورد نظر در هوا معلق و پس از مدتی در محفظه کندانسور جمع گردد نیاز به تمیزکاری در بازه زمانی کوتاهتری مورد نیاز خواهد بود.

 • فاصله یخچال از دیوار مجاور و پشت حداقل می بایست 10 سانتیمتر باشد.
 • موقع تمیز کاری کندانسور از ماسک استفاده کنید زیرا گردوخاک روی کندانسور به دلیل گرما دیدن بسیار نازک شده و سریعاً به ریه افزار وارد میشود.
 • در صورتی که تمیز کردن کندانسور یخچال امکانپذیر نیست بهتر است حتماً از تکنسینهای مجرب و آماده خدمت استفاده کنید.
 • اگر یخچال دارای آب‌سردکن است باید در زمان تمیز کردن کندانسور ورودی آب را قطع کنید.
 • با تمیز کردن کندانسور یخچال، یخچال عملیات سردسازی را به‌درستی انجام داده و به کمپرسور یخچال فشار وارد نمیشود. با بررسی مقاله فوق به‌راحتی میتوانید به تمیز کردن کندانسور یخچال خود اقدام و درصورتی‌که موفق به انجام فرایند تمیزکاری نشوید بهتر است از تکنسین مجرب کمک بگیرید.

شاید برای شما مفید باشد: دستگاه تصفیه آب

 

مقالات مرتبط 

چه دمایی برای یخچال مناسب است؟

 

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید