شماره تماس: 02122500600

چرا یخچال فریزر باعث پریدن فیوز برق می‌ شود؟

چرا یخچال فریزر باعث پریدن فیوز برق می‌ شود؟

یخچال‌ها وظیفه خنک کردن و نگهداری از مواد غذایی را برعهده دارند و این سرما، حاصل کار کمپرسور است. کمپرسور نیز برای کار کردن به اتصال برق نیاز دارد و برای اینکه یخچال کار کند، باید آن را به برق متصل کنید. اما یکی از مشکلاتی که در نتیجه ایراد و خرابی قطعات در یخچال رخ می‌دهد، پریدن فیوز با اتصال یخچال به برق است. در مدرن تکنیک قصد داریم به این سوال جواب بدهیم که چرا بعد از زدن یخچال به برق فیوز میپرد؟

علت پریدن فیوز بعد از اتصال یخچال فریزر به برق

در صورتی که این مشکل برای یخچال شما رخ دهد، باید به سرعت اقدام به رفع و تعمیر آن کنید؛ زیرا امکان استفاده از یخچال وجود نخواهد داشت و در این صورت، مواد غذایی شما فاسد می‌شوند. علت اینکه چرا بعد از زدن یخچال به برق فیوز میپرد، باید توسط یک تعمیرکار متخصص و باتجربه تشخیص و برطرف شود؛ بنابراین خودتان هرگز سعی نکنید که یخچالتان را تعمیر کنید. این کار ممکن است به ایجاد خرابی‌های بیشتر و افزایش هزینه تعمیر یخچال فریزر منجر شود.

اصلی‌ترین علت‌های پریدن فیوز با زدن یخچال به برق، اشکالات و خرابی‌های مربوط به کمپرسور یخچال و قطعات الکترونیکی دیگر آن مثل برد اصلی، هیتر المنت و یا ترموفیوز است. تکنسین اعزامی، باید به ترتیب اتصال برق این قطعات را قطع کند و یخچال را به برق بزند. در صورتی که فیوز بپرد، نشان دهنده این است که قطعه متصل، دچار خرابی شده و در اکثر مواقع، باید نسبت به تعویض آن اقدام شود. در موارد محدودی، امکان تعمیر قطعه مورد نظر وجود دارد که در صورت تعمیر، هزینه شما تا مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.


بیشتر بخوانید: علائم خرابی برد یخچال


گروه تعمیر لوازم خانگی مدرن تکنیک، ارائه دهنده خدمات و تعمیرات لوازم خانگی در استان تهران است. تیم ما از تعمیرکاران مجرب و باتجربه‌ای تشکیل شده که در کمترین زمان ممکن، خود را به محل زندگی شما می‌رسانند و برای تعمیر یخچال یا دیگر لوازم خانگی شما، اقدام می‌کنند. برای مشاوره و درخواست اعزام تکنسین، می‌توانید با شماره‌های درج شده تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند. تمامی خدمات ارائه شده در این سایت، شامل گارانتی 9 ماهه‌ای می‌شوند که بعد از اتمام خدمت، به صورت کارت گارانتی به شما تحویل داده می‌شود. در صورتی که طی این مدت مشکل مشابهی برای دستگاه شما رخ دهد، تکنسین‌های ما به صورت رایگان مشکل را برطرف می‌کنند.

در ادامه، برخی  از مهمترین مواردی که ممکن است علت مشکل پریدن فیوز با اتصال یخچال به برق باشد را شرح داده‌ایم.

علت پریدن فیوز با زدن یخچال به برق: خرابی و مشکلات مربوط به کمپرسور

کمپرسور یا همان موتور اصلی یخچال، اصلی‌ترین قطعه دستگاه محسوب می‌شود که وظیفه ایجاد سرما و انتقال آن به یخچال را برعهده دارد. در گذشته، یخچال‌های قدیمی تنها دارای کمپرسور بودند و خبری از سنسورهای پیشرفته امروزی نبود. قدیمی بودن و استهلاک کمپرسور در گذر زمان، ممکن است باعث شود که با به برق زدن یخچال، فیوز خانه بپرد. خراب بودن یا سوختگی کمپرسور باعث ایجاد یک اتصال کوتاه شده و در نتیجه، از کار افتادن فیوز برق می‌شود.

به یاد داشته باشید در صورتی که موتور دچار سوختگی شده باشد، باید اقدام به تعمیر آن کنید. تعویض موتور یخچال توسط تعمیرکاران غیرمجرب، ممکن است باعث آسیب به کمپرسور جدید شود؛ بنابراین حتما از نمایندگی تعمیر یخچال ساید بای ساید خود بخواهید که یک تعمیرکار رسمی و متخصص را برای این کار به محل زندگی شما اعزام کنند.


بیشتر بخوانید: علت روشن نشدن یخچال


خرابی ترموستات

در یخچال‌های امروزی، معمولا دکمه‌هایی در اطراف نمایشگر یا روی درب یخچال قرار دارند که برای تنظیم دمای یخچال به کار می‌روند. با استفاده از این دکمه‌ها می‌توان اقدامات مختلفی مثل ریست کردن تنظیمات یخچال، قفل دما، تنظیمات مربوط به یخساز و آبسردکن و... را انجام داد. در یخچال‌های قدیمی تنظیم دما با استفاده از ترموستات انجام می‌شد. این ترموستات به صورت چرخان طراحی شده بود.

یکی از دلایلی که باعث پریدن فیوز با اتصال یخچال به برق می‌شود، مشکلاتی است که برای ترموستات رخ می‌دهد. ایجاد یک اتصال کوتاه در سوکت‌های ترموستات، باعث پریدن فیوز با روشن شدن یخچال می‌شود. با علائم خرابی ترموستات یخچال آشنا شوید.

 مشکل در اتصالات و پریز برق

دیگر علت این مشکل که چرا بعد از زدن یخچال به برق فیور میپرد، مربوط به اتصالات برق و پریز است. برای اطمینان از سلامت و عملکرد صحیح پریز برق، یک وسیله برقی دیگر را به آن متصل کنید. در صورتی که مجددا فیوز خانه‌تان پرید، نشان دهنده ایراد در پریز برق است. در صورتی که خوتان توانایی برطرف کردن این مشکل را ندارید، می‌توانید با یک برقکار تماس گرفته و مشکل خود را مطرح کنید.

همچنین اگر از محافظ یا سه راهیی برای یخچالتان استفاده می‌کنید، می‌توانید از یک سه راهی جدید استفاده کنید. در صورت عدم پریدن فیوز با اتصال یخچال به برق، مشکل از سه راهی است و باید آن را تعویض کنید. در مواردی نیز ممکن است محافظ برق دچار ایراد شده باشد که باید آن را تست کرده و در صورتی که مشکل از آن باشد، ان را تعویض کنید.

 محیط نامناسب

یکی دیگر از علت‌های رخ دادن این مشکل، این است که محیطی که یخچال در آن قرار دارد، مناسب نیست. اصولا نباید یخچال را در محیط‌هایی با رطوبت بالا و دمای پایین قرار داد؛ زیرا باعث اختلال در علمکرد دستگاه می‌شوند. به عنوان مثال، رطوبت ممکن است باعث ایجاد اتصالی در قطعات الکترونیکی یخچال و در نتیجه، سوختگی آن شود. همچنین ممکن است با مشکل برق دار شدن بدنه یخچال مواجه شوید که خطر برق گرفتگی دارد!

همچنین در صورتی که محل قرارگیری یخچال بسیار سرد باشد، بر عملکرد دستگاه تاثیر منفی گذاشته و احتمال خرابی آن را بالا می‌برد. در صورتی که مجبور به نگهداری یخچال خارج از خانه (منظور خارج از محیط داخلی است) هستید، باید نسبت به آب و هوای بیرون از خانه حساس باشید. در صورتی که دمای بیرون از دمای یخچال پایینتر باشد، ممکن است یخچال خاموش شود. همچنین احتمال یخ زدگی گاز در لوله‌های یخچال نیز وجود دارد.


بیشتر بخوانید: دمای مناسب یخچال فریزر در تابستان و زمستان


 سیم ارت

در مدل‌های مختلف یخچال، سیمی به نام سیم ارت وجود دارد که برای انتقال جریان الکترونیکی نشت پیدا کرده به زمین کاربرد دارد. بگذارید کمی جامع‌تر توضیح دهیم.

در دستگاه‌های الکتروینیکی، معمولا 3 سیم به نام‌های فاز، نول و ارت وجود دارد. فاز و نول، همان دو سیم برق هستند که در پریز قرار گرفته و دوشاخه به آن وارد می‌شود. سیم ارت، سیم سوم است که وظیفه دارد در صورت نشت جزیان الکترونیکی، آن را به زمین منتقل کرده و از برق گرفتگی جلوگیری کند. نشت جریان زمانی رخ می‌دهد که سیم‌های فاز و نول دچار مشکل شده و به قطعات فلزی یخچال برخورد داشته باشند؛ در نتیجه با لمس یخچال، فرد دچار برق گرفتگی می‌شود.

سیم ارت را به حفره‌ای در زمین به نام چاه ارت متصل می‌کنند که جریان نشت پیدا کرده را به زمین منتقل و از برق گرفتگی جلوگیری کند. در یخچال‌های قدیمی، سیم ارت مناسبی وجود ندارد و یکی از دلایلی که ممکن است منجر به پریدن فیوز با اتصال یخچال به برق شود، همین مورد است. در این صورت، باید سیم ارت را از نول جدا کنید و اتصال آن را قطع کنید.

اگر دانش فنی کافی در زمینه تعمیر لوازم خانگی خصوصا یخچال را ندارید، برای جلوگیری از خرابی‌ها و هزینه تعمیر بیشتر، حد الامکان خودتان دست به تعمیر یخچال نزنید. تیم تعمیر لوازم خانگی مدرن تکنیک، نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ، تعمیر یخچال بوش، تعمیر یخچال مابه و ده‌ها برند تولید کننده لوازم خانگی است که خدمات خود را در تمام استان تهران ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به تعمیر یخچال ساید بای ساید، می‌توانید با شماره‌های درج شده در انتهای صفحه تماس بگیرید.

مشکلات یخچال را جدی بگیرید!

متاسفانه برخی از افراد تصور می‌کنند که یخچال تنها از تعدادی قطعه تشکیل شده و می‌توان بدون دانش تخصصی و فنی، آن را تعمیر کرد. اما این تصور کاملا اشتباه است. تعمیرکارانی که به صورت تخصصی در زمینه تعمیر لوازم خانگی فعالیت می‌کنند، سال‌ها در این زمینه تجربه دارند و به نوعی، در تعمیر حداقل یک لوازم خانگی اعم از یخچال، لباسشویی، ماشین ظرفشویی یا دیگر لوازم خانگی، تخصص دارند.

پریدن فیوز برق همزمان با اتصال یخچال به برق، نشان دهنده ایراد در یخچال است که باید به سرعت رفع شود. همان طور که در ابتدا گفته شد، این مشکل امکان استفاده از یخچال را نمی‌دهد و در نتیجه، ممکن است مواد غذایی درون یخچال فاسد شوند. همچنین ممکن است در صورت رخ دادن متعدد این اتفاق، موتور یخچال بسوزد که در نتیجه هزینه بالایی روی دست شما خواهد گذاشت. قیمت موتور یخچال ساید امروزه بین 5 تا 10 میلیون تومان و حتی بیشتر است!

گروه تعمیر لوازم خانگی مدرن تکنیک خدمات تعمیر لوازم خانگی و عیب یابی تخصصی را ارائه می‌دهد. تعمیرکاران ما در تمامی ایام سال، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. همچنین می‌توانید با تماس با شماره‌هایی که در ادامه درج شده‌اند، تماس گرفته و از مشاورین زبده ما، راهنمایی دریافت کنید. در صورتی که مشکل یخچال شما فنی باشد، یک تعمیرکار به محل زندگی شما اعزام شده و در کمترین زمان ممکن، خود را به شما می‌رساند.

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید