علت روشن نشدن موتور یخچال

علت روشن نشدن موتور یخچال

علت روشن نشدن موتور یخچال

دلایل و راه‌حل‌های زیادی برای روشن نشدن موتور یخچال و رفع آن وجود دارد. یخچال یک وسیله الکتریکی پیچیده است. برای تشخیص علت روشن نشدن موتور این وسیله پیچیده به وقت و دانش کافی نیاز دارید تا در آخر این مشکل رفع شود‌‌. در ادامه علت روشن نشدن موتور یخچال را بررسی می‌کنیم.

روشن نشدن یخچال

به طور کلی علت روشن نشدن یخچال چیست؟ همان طور که مطلع هستید؛ یخچال یکی از مهم‌ترین لوازم خانه بوده که اگر خراب شود می‌تواند دردسرهای زیادی درست کند. روشن نشدن یخچال و یا موتور آن از دردسرهایی است که برای هر نوع یخچال می‌تواند دیر یا زود اتفاق بیفتد.

خوب است بدانید اغلب علت روشن نشدن آن بسیار ساده و جزئی بوده؛ بنابراین داشتن اطلاعات درباره این موضوع خالی از لطف نیست. البته گاهی این مشکل را به هیچ عنوان به تنهایی نمی‌توان رفع کرد. در این مواقع باید از یک متخصص کمک گرفت و موتور یخچال را به آن سپرد‌.

به این نکته توجه کنید که اگر موتور یخچال ناگهان خراب شود، مشکل از برند و مدل یخچال مربوطه نیست. به بیان ساده‌تر موتور یخچال‌های سامسونگ مانند یخچال‌های ال جی، هیتاچی، هیمالیا، نیکسان و غیره می‌تواند ناگهان از کار بیفتد. اما اگر مدل دستگاه خیلی قدیمی باشد؛ ممکن است علت روشن نشدن موتور یخچال متفاوت باشد‌. به طور مثال در مدل‌های قدیمی که در آن‌ها برد الکترونیکی وجود ندارد، خرابی برد نمی‌تواند علت روشن نشدن موتور تلقی شود.

 دلایل روشن نشدن یخچال

به طور‌ خیلی دقیق و واضح به ۷ دلیل متفاوت یخچال می‌تواند روشن نشود. در بین اين ۷ عامل نقص در برد و موتور از مهم‌ترین دلایل هستند که در این مقاله به طور کامل خرابی موتور را بررسی خواهیم کرد. خراب شدن موتور یخچال یکی از مشکلات رایجی است که سبب روشن نشدن یخچال می‌شود. اگر موتور خراب شود، دستگاه به‌هیچ‌وجه روشن نخواهد شد. اگر یخچال شما روشن ‌‌و بلافاصله خاموش می‌شود؛ موتور آن خراب است ‌و باید فوراً تعویض شود.

فهرستی از ۷ علت روشن نشدن یخچال به صورت زیر است:

 • ایراد در تامین برق یخچال
 • خرابی رله استارت، خازن یا اورلود
 • خرابی ترموستات
 • ایراد در برد الکترونیکی
 • خرابی موتور یا کمپرسور
 • ایراد در سیم کشی داخلی
 • ایراد در تامین برق یخچال

ایراد در تامین برق یخچال

ایراد در تامین برق یخچال می‌تواند به خاطر دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 • نقص در کابل یا سیم برق یخچال
 • نقص در پریز برق
 • نقص در کنتور برق یا پریدن فیوز

خرابی رله استارت، خازن یا اورلود

اگر موتور یخچال استارت نزند و یا برق به موتور یا کمپرسور نرسد؛ یخچال روشن نخواهد شد. در این حالت قطعاتی همچون رله استارت، خازن‌های کمپرسور و اورلود کمپرسور دچار نقص شده‌اند و باید تعمیر شوند.

خرابی ترموستات

ترموستات یخچال دمای آن را تنظیم می‌کند. اگر دمای داخل یخچال از مقدار استاندارد خارج شود؛ ترموستات کمپرسور را روشن می‌کند. به همین دليل نقص در ترموستات می‌تواند یکی از دلایل روشن نشدن یخچال باشد.

ایراد در برد الکترونیکی

برد الکترونیکی وظیفه دارد تا تمامی بخش‌ها و قطعات را کنترل کند. این برد بر اثر نفوذ آب و رطوبت، فشار و نیرو در اثر ضربه، افزایش دما و حرارت و یا نوسان برق می‌تواند خراب شود. به دنبال خرابی این برد یخچال روشن نخواهد شد. خوب است بدانید که گاهی امکان تعمیر برد وجود ندارد و تعویض تنها راه‌حل پیش روی شماست.

ایراد در سیم کشی داخلی

نقص در سیم کشی‌های داخلی یخچال یکی از دلایل قابل توجه است. در این شرايط ممکن است اتصالات قطعات مانند کمپرسور هم شل شده یا قطع شده باشد. البته این مشکل کمتر ایجاد می‌شود.

علت روشن نشدن موتور یخچال

اما به چه دلیل موتور یخچال روشن نمی‌شود‌؟

قبل از بررسی این موضوع خوب است بدانید که خرابی موتور هر زمانی و برای هر نوع یخچال ممکن است اتفاق بیفتد. اگر با این مشکل مواجه شدید؛ اصلا نگران نباشید چرا که قابل حل است‌.

موتور یخچال بسیار حساس بوده و اگر خراب شود، باید سریع آن را تعمیر کرد. اگر در سریع‌ترین زمان ممکن این مشکل رفع نشود؛ خسارت‌های زیادی به بار می‌آورد.

در قسمت زیر فهرستی از دلایل روشن نشدن موتور یخچال را تهیه کردیم:

 • در جریان برق ورودی یخچال مشکلاتی ایجاد شده است.
 • رله اورلود کمپرسور سبب روشن نشدن موتور شده است.
 • سیم‌پیچی درون کمپرسور دچار نقص شده است.
 • ترموستات، سنسور محیطی و یا برد الکترونیکی آسیب دیده‌اند.
 • فن داخل کمپرسور خراب شده و سپس کمپرسور داغ کرده و در آخر سبب خرابی موتور یخچال شده است.

خوب است بدانید که در مدل‌های مکانیکی ترموستات و در مدل‌های الکترونیکی سنسور محیطی و برد قرار گرفته است. این موارد اگر از کار بیفتند؛ کمپرسور کار نخواهد کرد و موتور خراب می‌شود.

ابتدا مطمئن شوید که برق به درون یخچال به درستی وارد می‌شود. برای کسب اطمینان موارد زیر را انجام دهید:

 • از سالم بودن فیوز و کنتور برق مطمئن شوید.
 • پریز برق را چک کنید.                
 • از سالم بودن دوشاخه یخچال اطمینان حاصل کنید.

از کجا بفهمیم موتور یخچال کار نمی‌کند و سوخته است؟

یکی از علائم سوختن کمپرسور و درنتیجه سوختن موتور می‌تواند از بین رفتن برودت (سرما) یخچال باشد‌. به‌علاوه اگر صدای کمپرسور یا همان صدای یخچال آزاردهنده شود، احتمالاً موتور سوخته است.

افزون بر این موارد اگر درب یخچال باز و همراه آن لامپ درون یخچال روشن شود اما موتور هیچ عملکردی نداشته باشد؛ موتور یخچال دچار نقص شده است.

در قسمت زیر علائم سوختن موتور یخچال را برای درک بهتر شما لیست کردیم:

 • اگر یخچال استارت می‌زند ولی فیوز می‌پرد به معنای آن است که کمپرسور سوخته است.
 • اگر موتور یخچال توانایی استارت زدن دارد ولی سریعاً قطع می‌شود؛ موتور یا رله اورلود یخچال خراب شده است.
 • عملکر یکسره کمپرسور و قطع نکردن آن یکی از علائم سوختن موتور است.
 • سروصدای موتور یکی از علائم دیگر است. (موتور‌های قدیمی باعث می‌شوند که کمپرسور شاتون زده و سروصدا ایجاد کند.)
 • هنگامی که کمپرسور یخچال روشن است نباید موتور داغ باشد. داغ بودن موتور به معنای سوختن آن است.

در آخر خوب است بدانید که کارکرد کمپرسور به معنی سالم بودن آن نیست‌. اگر موتور یخچال کمپرس لازم برای گاز را نداشته باشد؛ موتور یا سوخته است یا دیگر نمی‌تواند عملکردی مناسب را ارائه دهد.

علت روشن نشدن موتور یخچال

تعمیر موتور یخچال

تعمیر لوازم خانگی به جای خرید آن علاوه‌بر کمک به محیط زیست، اقتصادی‌تر است. خوشبختانه تعمیر موتور یخچال امکان پذیر است. تعمیر موتور هزینه‌های کمتری نسبت به تعویض آن به همراه دارد. هزینه تعمیر کمپرسور نصف هزینه خرید یک کمپرسور جدید است. شما می‌توانید به‌راحتی یک‌ موتور جدید بخرید اما برای تعمیر آن باید دقت و وقت زیادی صرف کنید.

باید بدانید که اگر کمپرسور یخچال تعمیر شود، ضمانتی برای کارکرد درست آن در آینده وجود نخواهد داشت. شما نمی‌توانید کمپرسور یخچال را به آسانی باز کنید و این کار تنها توسط دستگاه های مخصوص و متخصص آن انجام پذیر است.

موتور سوخته یخچال به چه دردی می‌خورد؟

جالب است بدانید که از سیم پیچی مس داخل موتور سوخته یخچال استفاده می‌کنند. این سیم‌ها را یا مجدد سیم پیچی می‌کنند و یا آن‌ها را می‌فروشند. البته این کار مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود؛ زیرا عمر طولانی ندارد و سبب تعویض کمپرسور خواهند شد.

خدمات شرکت مدرن تکنیک در برطرف کردن مشکل موتور یخچال

حتما تا الان فهمیدید که بهتر است تعمیر موتور سوخته یخچال به دست متخصص آن انجام شود‌. از خدمات یک تیم مناسب بهره ببرید که سلامت موتور و یخچال شما در نهایت تضمین کنند. کمک گرفتن از افرادی که در این کار مهارت‌های لازم را ندارند؛ سبب خرابی‌های بیشتری خواهد شد.

استفاده از خدمات گسترده شرکت مدرن تکنیک در تعمیر یخچال شمال تهران بهترین گزینه پیش‌روی شماست. این تیم به راحتی علت روشن نشدن موتور یخچال شما را پیدا کرده و آن را تعمیر و یا تعویض خواهد کرد. متخصصان این شرکت بسیار باتجربه و ماهر هستند.

این شرکت یکی از باسابقه‌ترین مراکز تعمیر انواع یخچال است که مهارت‌های بی‌نظیری در این زمينه دارد.

فهرستی از مهم‌ترین خدمات شرکت مدرن تکنیک را می‌توانید در قسمت زیر مشاهده کنید:

 • جستجو و بررسی مشکلات مختلف یخچال و تعمیر آن با کمترین قیمت
 • اطمینان از اصل بودن قطعات استفاده شده توسط این تیم
 • انجام انواع تعمیرات به روی انواع یخچال‌ها در محل
 • استفاده از افراد متخصص و مجرب

در آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا درباره علت روشن نشدن موتور یخچال اطلاعات جامعی به شما بدهیم. توجه کنید که خرابی موتور یخچال را نباید پشت گوش بیندازید و باید در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید‌. در آخر از خدمات مدرن تکنیک استفاده کنید تا موتور یخچال شما هر چه زودتر تعمیر یا تعویض شود.

 

 
 
 

 

 
                

 

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید