شماره تماس: 02122500600

علت سخت بازشدن درب یخچال

علت سخت بازشدن درب یخچال

یخچال نیز مانند هر وسیله برقی دیگری به‌مرورزمان و در اثر استهلاک و موارد دیگر دچار اشکال خواهد شد ولی به دلیل اینکه مواد غذایی یخچال با از کار افتادن آن فاسد می شوند تعمیر یخچال در کوتاه­ترین زمان ضروری است.

اشکالاتی که برای وسایل برق از جمله یخچال به وجود می آید در بسیاری از موارد فنی نبوده و به دلیل روش استفاده نادرست و ممارست در این اشتباه حاصل می­شود.

یکی از اشکالاتی که فنی نبوده و ناشی از روش نادرست استفاده از یخچال است سخت باز شدن درب یخچال می­باشد. از مهم­ترین خرابی­های که سخت باز شدن درب یخچال به دنبال خواهد داشت خرابی کمپرسور یخچال است. کمپرسور قطعه­ای است که سرما تولید می­کند و این سرما را در یخچال حرکت می­دهد، حال اگر درب یخچال به‌درستی بسته نشود یا به‌سختی باز شود سرمای تولید شده از یخچال خارج شده و به‌مرورزمان کمپرسور خراب خواهد شد.

علل سخت باز شدن درب یخچال متنوع است و در زیر این علل را با هم بررسی می‌کنیم.

تازه بسته‌شدن درب یخچال

با بازکردن درب یخچال هوای سرد خارج و هوای گرم و مرطوب وارد یخچال می­شود. با بسته‌شدن درب یخچال ترکیب هوای گرم سرد باعث ایجاد خلأ شده و این امر سخت باز شدن درب یخچال را به دنبال خواهد داشت.

به‌منظور رفع این مشکل لازم است تا مدتی مثلاً یک دقیقه از بازکردن درب یخچالی که تازه بسته­ اید خودداری کنید و اجازه دهید تا فشار داخلی تنظیم شده و مجدداً درب یخچال را باز کنید.

اگر عجله دارید که درب یخچال سریع و بدون مکث بازگردد می­توانید انگشت خود را به لاستیک لولی درب فشار دهید تا مقداری از مکش کاسته شود و بعد با راحتی بیشتری درب یخچال را باز کنید.

کثیف بودن لاستیک دور درب یخچال

یکی از عوامل سخت بسته‌شدن درب یخچال کثیف بودن لاستیک دور درب‌ها است. لاستیک دور درب یخچال باید تمیز شود تا درب به‌راحتی باز و بسته شود. شاید یک ماده چسبنده مانند مربا یا عسل روی لاستیک درب یخچال ریخته شده باشد و باعث ایجاد چسبندگی و سخت باز شدن درب یخچال شود. به‌منظور تمیز کردن لاستیک درب یخچال از اسفنج یا پارچه نرم و مایع شوینده مانند مایع ظرف‌شویی و آب گرم استفاده کنید و در انتها حتماً لاستیک دور درب‌ها را خشک کنید.

تراز بودن یخچال

تراز نبودن یخچال یکی از علل سخت باز شدن درب یخچال است. باید مطمئن شوید که یخچال بر سطحی مسطح قرار گرفته باشد و از هر سو تراز باشد. در هنگام تراز کردن یخچال پایه های جلویی یخچال باید در سطح بالاتری قرار گیرند. تراز یخچال را می­توان با استفاده از وسیله های تراز مهندسی چک کرد. برای تراز کردن یخچال می­توان آن را بر تخته سه لا قرار داد و باید در نظر گرفت شیب می­بایست همواره به سمت عقب باشد نه به سمت جلو. جلوی یخچال نیز دو پایه ای وجود دارد که از آن دوپایه می­توان جهت تنظیم تراز یخچال استفاده کرد.

خرابی لاستیک دور درب یخچال

خرابی لاستیک دور درب یخچال می بایست از این طریق بررسی شود که روبروی یخچال بایستیم و اگر دستگیره در دست راست ما باشد می بایست قسمت لاستیکی که لای درب گیر کرده خلاف جهت دستگیره یخچال و در سمت چپ ما باشد، حتی ممکن است لاستیک لولا را تازه عوض کرده باشیم، اما همچنان با مشکل بد باز شدن درب یخچال مواجه باشیم که این مشکل ناشی از جنس نامناسب لاستیک درب و ایجاد حالت دفرمینگ و قرار نگرفتن لاستیک در جای خود است.

خرابی استپر و گیر کردن آن

استپر قطعه ای است که پایین یخچال تعبیه شده و وظیفه دارد زمانی که درب یخچال را می­بندیم، درب را به سمت داخل کشیده و به آهسته بسته‌شدن درب یخچال کمک کند. خرابی این قطعه می توان موجب سخت بسته‌شدن در یخچال گردد و برای رفع مشکل می بایست این قطعه تعویض شود.

خرابی ترموستات

خرابی ترموستات یخچال و گرم‌شدن فضای داخل یخچال سبب سخت باز شدن درب یخچال می­شود. با علائم خرابی ترموستات یخچال آشنا شوید.

تنظیم نامناسب درجه حرارت یخچال

گاهی تنظیم نامناسب درجه حرارت یخچال سبب می­شود درون یخچال گرم شده و باعث چسبندگی و سخت باز شدن درب یخچال خواهد شد.

افتادگی درب یخچال

در صورتی که قفسه­های درب یخچال را زیاد از حد پر کنیم باعث سنگین شدن درب یخچال شده و به‌مرور سبب خورده شدن لولا و افتادگی درب یخچال خواهد شد. به‌منظور جلوگیری از این روش می بایست از پرکردن بیش از حد قفسه­ های یخچال خودداری کنیم. همچنین زیاد بودن مواد غذایی و قرار دادن جعبه‌های بزرگ و متعدد می تواند علت یخ نزدن فریزر باشد.

خرابی وکیوم یخچال

زمانی که وکیوم یخچال خراب شود درب یخچال آن‌قدر سخت باز می شود که یخچال با دربش به سمت جلو کشیده می­شود و به‌منظور رفع این مشکل می بایست وکیوم دستگاه تعویض شود.

خشک بودن لاستیک درب یخچال

از دلایلی که باعث سخت باز شدن درب یخچال می­شود حذف لوله­ های دور درب در طی شارژ گاز دستگاه می­باشد. با حذف این لوله­ها لاستیک به‌مرورزمان نرمی و انعطاف خود را بازمی‌یابد. برای رفع این مشکل لاستیک دور درب را باز و آن را در آب گرم قرار دهید و مجدداً در جای خود نصب کنید.

خرابی یاتاقان درب یخچال

درب یخچال بر لولاها می چرخد و این لولا مانند یاتاقان کار می­کند، در صورت استهلاک و سایش لولاها روی‌هم ممکن است درب بسته نشده یا در صورت بسته‌شدن سخت باز شود. برای رفع این مشکل می­بایست لولاها روغن­کاری شوند و یا آن­ها را تعویض کرد. در برخی موارد ممکن است هنگام تعمیر یخچال فریزر جنرال الکتریک به خرابی یاتاقان درب یخچال برخورد نمایید در این صورت حتما به نمایندگی جنرال الکتریک در تهران مراجعه نمایید که البته مدرن تکنیک به عنوان بهترین مرکز تعمیرات می باشد.


بیشتر بخوانید: علت بسته نشدن درب یخچال


تغییر جهت باز شدن درب یخچال

گاهی به دلیل معماری خاص آشپزخانه و ... شاید نتوان درب یخچال را در جهت خودش حرکت داد و می بایست جهت باز شدن درب یخچال را تغییر داد، این کار نیاز به تعمیر و تخصص دارد و درصورتی‌که هر فردی به‌تنهایی اقدام به این عمل نماید یکی از محتمل‌ترین مشکلات سخت باز شدن درب یخچال خواهد بود.

سخت باز شدن درب یخچال در طولانی‌مدت باعث کلافگی و آزرده‌خاطر شدن کاربران می شود، بهتر است با به‌کارگیری موارد بالا مشکل سخت باز شدن درب یخچال را حل کنیم.

مقالات مرتبط

نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید