علت سر و صدا و بوق زیاد یخچال چیست؟!

علت سر و صدا و بوق زیاد یخچال چیست؟!

 

از جمله مشکلاتی که ممکن است وسایلی مانند یخچال را درگیر کند، سر و صدای زیاد آنهاست که طبیعتاً رخ دادن چنین مسئله‌ای باید به سرعت بررسی و عوامل شکل‌گیری آن مرتفع شود. فرقی هم ندارد که یخچال مدنظر قدیمی یا از نوع کاملاً پیشرفته باشد، چرا که ممکن است یخچال‌ها بنا به دلایل مختلفی به سر و صدا بیوفتند که مدرن تکنیک در این مطلب قصد دارد علت ایجاد برخی سر و صداهای مهم در یخچال را مورد بررسی قرار دهد.

 

صدای قولنج شکستن یخچال (تق تق)

یکی از صداهایی که حتماً تا به الان آن را تجربه کرده‌اید، صدای قولنج شکستن یخچال است که معمولاً امری طبیعی بوده چرا که در بسیاری از یخچال‌های امروزی سیستمی تعبیه شده است که برای از بین بردن برفک‌های یخچال بکارگیری خواهد شد و طی انجام این فرآیند و به دلیل گرم شدن المنت در میان حجمی از برفک، صداهای تق تق گونه شنیده می‌شود که به دلیل آنکه آزاردهنده نیست نیاز به پیگیری خاصی نیز ندارد.

 

صدای گاز درون یخچال

درون لوله‌ها یا کمپرسور یخچال، گاز در حال رفت و آمد است که در این میان ممکن است به دلیل کیفیت بسیار نامناسب بعضی لوله‌ها، خوردگی‌ها یا رسوبات موتور یا حتی لوله نیز به گردش در آورده شود. پر واضح است که در این صورت و در هنگام گردش گاز این رسوبات نیز به حرکت درآمده و موجب ایجاد سر و صداهای زیاد مثل زوزه کشیدن خواهد شد. توصیه می‌کنیم که در این‌گونه موارد حتماً با متخصصین ما جهت تعمیر لوازم خانگی تماس گرفته تا مشکل را به سرعت حل و فصل نماید.

 

صدای قل قل کردن روغن کمپرسور یخچال

ممکن است به دلایل مختلفی مانند نصب اولیه یخچال یا حتی جابجایی آن روغن کمپرسور به درون لوله‌های کندانسور سرازیر شده باشد که در این صورت احتمال ایجاد سر و صدا از یخچال وجود داشته که صدایی مانند قل قل یا جوشیدن احساس خواهد شد. در این‌گونه موارد جز اینکه یک تکنسین باتجربه را باید باخبر کنید، هیچ راه‌حل دیگری نخواهید داشت تا بتواند در کمترین زمان ممکن گاز دستگاه را خالی کرده و مدار گاز را نیز کاملاً تمیز نماید. حتی ممکن است نیاز به عوض کردن روغن کمپرسور نیز باشد.

 

صدای لوله‌های داخلی یخچال یا صدای آب در یخچال

زمانی که یخچال تولید می‌شود، لوله‌های داخل آن بوسیله‌ی یکسری فوم پوشش داده می‌شود. حال اگر لوله‌ها و حتی فوم‌های بکارگیری شده در یخچال از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند و موجب فاصله فوم از لوله‌ها شود، ممکن است بر اثر منقبض و منبسط شدن لوله‌ها صداهای عجیب و غریبی مثل صدای آب در یخچال شنیده شود که معمولاً حل چنین مشکلاتی متخصصین امر را با مشکل روبرو خواهد کرد.

شاید برایتان مفید باشد: دستگاه تصفیه آب

صدای لرزش یخچال

گاهاً پیش می‌آید که یخچال‌ها صداهای ویبره گونه یا لرزش از خود نشان دهند که این مشکل معمولاً به دلیل تراز نبودن این وسیله روی زمین است. برای رفع این مشکل که کار چندان سختی هم نیست، کافی است که پایه‌های یخچال را روی یک سطح کاملاً هموار قرار دهید. استفاده از یک وسیله‌ی تراز نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

 

صدای بوق یخچال

یکی از صداهای بسیار اعصاب خورد کن یخچال صدای بوق است که شاید عمده دلیل آن باز ماندن بیش از اندازه‌ی درب یخچال است. اما ایجاد این صدا می‌تواند به دلایل دیگر نیز باشد که از جمله می‌توان به مواردی مانند مشکل در برد یخچال، یخ‌زدگی اواپراتور یخچال، گرفتگی فن و یا ایراد در لاستیک دور درب یخچال باشد. برای تعمیر یخچال و ساید بای ساید  که  هر کدام از این مشکلات را دارد باید با متخصص امر در تماس باشید.

 

صدای موتور فن کندانسور

محل قرارگیری موتور فن کندانسور در پشت و پایین یخچال است و احتمال اینکه به دلیل ضربه یا گرد و خاک دچار مشکل شود، وجود دارد. به طور کلی وظیفه‌ی موتور فن بوجود آوردن شرایط مناسب برای خنک شدن کندانسور و عبور هوای گرم کندانسور از مسیر تخلیه است و زمانی که موتور فن این دستگاه آسیب ببیند، یخچال شروع به سر و صدا خواهد بود. نشانه‌های دیگری نیز برای این مشکل وجود دارد که مهمترین آن خاموش و روشن شدن زیاد یخچال است. با این حال برای رفع این مشکل در درجه اول کافی است که از کثیف نبودن موتور فن کندانسور اطمینان حاصل کنید.

 

صدای دریچه‌های هوای یخچال

در یخچال‌ها دریچه‌های هوا ممکن است در داخل و خارج این وسیله قرار داشته باشد و اگر فاصله‌ی یخچال از پشت به دیوار یا حتی اطراف بسیار کم باشد، جریان هوا می‌تواند به ایجاد سر و صدا بانجامد که در این صورت کافی است که فاصله‌ی یخچال را با محیط اطراف به درستی تعیین کنید اگر از لوازم خانگی ویرپول دارید و با این تغییرات و موارد مشکلات شما بر طرف نشد میتوانید به صفحه نمایندگی ویرپول مراجعه کنید.

برخی از مصرف کنندگان یخچال های جنرال الکتریک نیز با این مشکل مواجه شده بودند ، پیشنهاد می کنیم در تعمیر یخچال جنرال الکتریک سعی کنید این مشکلات سر و صدا را جدی بگیرید و حتما با تعمیرکاران حرفه ای مشورت کنید.

همچنین با نکات خرید لوازم خانگی اگر آژشنا باشید می توانید یخچال و فریزر اصل و با کیفیت را انتخاب کنید تا کمتر به مشکلات بالا برخورد کنید.

 

 

 

 

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید