علت یخ زدن لوله پشت یخچال چیست؟

علت یخ زدن لوله پشت یخچال چیست؟

یخچال یکی از وسایل حیاتی در هر خانه محسوب می شود. وسیله ای که به دلیل استفاده پرتکرار، گاهی اوقات دچار مشکلات ریز و درشت می شود. یکی از مشکلات رایج، که در یخچال ها به وفور دیده می شود، یخ زدن لوله پشت آن است. در صورت بروز این مشکل، برای تعمیر یخچال خود چه تصمیمی می گیرید؟ آیا با تعمیرکار تماس می گیرید یا خودتان دست به کار می شوید؟ البته انتخاب بهتر و مناسب تری نیز دارید که در ادامه به معرفی آن می پردازیم. در حالت بروز مشکل یخ زدن لوله پشت یخچال، می توانید اقدامات موثری را انجام دهید تا هرچه بیشتر در هزینه های خود صرفه جویی کنید و از بروز این آسیب پیشگیری کنید. در ادامه به مهمترین علل یخ زدن پشت لوله یخچال پرداخته و شیوه های موثری را برای پیشگیری از بروز مشکل و برطرف کردن آن، ارائه خواهیم داد.

اواپراتور یخچال چیست؟

تعمیر یخچال مبحث مهمی است که بهتر است پیش از پرداختن به آن، با اواپراتور یا همان لوله های پیچاپیچ پشت یخچال بیشتر آشنا شویم. اواپراتور همان لوله هایی است که در پشت یخچال شما یخ زده و در تلاش هستید که مشکلش را حل کنید. اواپراتور برای یخچال نقش مهم و قابل اهمیتی دارد. همچنین وظیفه مهمی نیز به دوش می کشد. اواپراتور یخچال، لوله مارپیچی است که جریان گاز را منتقل کرده و سبب سیستم سرما سازی یخچال می شود. پروسه سرما سازی توسط اواپراتور به گونه ای است که مایع از راه لوله مویی وارد اواپراتور شده و در این بخش با انجام واکنش تبخیر به گاز تبدیل می شود. شاید بپرسید چگونه تبخیر، باعث سرد شدن یخچال می شود. در واقع اواپراتور، گرما محیط یخچال را می گیرد که به این ترتیب دمای یخچال افزایش پیدا می کند. در انتها نیز گاز درون لوله اواپراتور، به وسیله لوله ای دیگر از آن خارج شده و به کمپرسور یخچال وارد می شود.

آشنایی با 9 مورد از دلایل یخ زدگی اواپراتور

تعمیر یخچال و رفع مشکل برفک زدن اواپراتور، به عوامل مختلفی بستگی دارد. لازم است پیش از تعمیر یخچال، با انواع مواردی که می توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند، آشنا شوید. زیرا با شناخت و تشخیص این موارد، خرابی های ناشی از یخ زدن اواپراتور را تشخیص داده، و می توانید تعمیر یخچال را به تنهایی انجام دهید. البته توصیه می کنیم در صورتی که با مطالعه ادامه مقاله، باز هم در تعمیر یخچال توسط خودتان مطمئن نیستید، یا تجربه کافی برای تعمیر یخچال را ندارید، دست نگه دارید! در این صورت بهتر است کار را به کارشناس خبره بسپارید. به طور کلی عوامل متعددی در بروز مشکل یخ زدگی و برفک لوله های پشت یخچال تأثیر دارند که در ادامه به 9 مورد از مهم ترین آن، اشاره کرده ایم.

  • برخورد هوای خنک با هوای گرم یا مرطوب
  • نشتی لوله ها، حتی یک نشتی کوچک در اواپراتور 
  • پارگی و شل شدن لاستیک درب یخچال
  • باز و بسته کردن درب یخچال در دفعات زیاد و زمان طولانی، یکی از مهم ترین عوامل موثر بر یخ زدگی یخچال است. باز و بسته شدن متعدد درب، سبب ورود حجم بالایی از گرما به محیط یخچال شده و در نتیجه باعث ایجاد برفک می شود.
  • غفلت در بسته شدن کامل درب و بازماندن آن
  • آسیب دیدگی ترموستات
  • انتخاب محل نصب نامناسب برای یخچال
  •  خرابی در قسمت های مختلف سیستم دیفراست (برفک زدایی)
  • دمای نامنظم و همچنین تنظیم بر روی مقادیر بسیار پایین

تعمیر یخچال برای جلوگیری از یخ زدگی 

برای تعمیر یخچال و رفع مشکل یخ زدگی اواپراتور یخچال به طور موقت، می توانید اقدامات موثری انجام دهید. جهت رفع مشکل یخ زدگی لوله های اواپراتور، می توانید با استفاده از یک سشوار، این عیب را به طور موقت از بین ببرید. تنها کافیست به مدت 5 دقیقه، برفک های اپراتور یخچال را ذوب کنید. با کمک این راهکار به طور موقت می توانید از شر این مشکل خلاص شوید. اما ممکن است دوباره لوله های پشت یخچال دچار یخ زدگی شود. پس این روش، قطعاً راه حل دائمی نیست.

تعمیر یخچال به شکل دائمی، کار آسانی نیست. تعمیر یخچال، کاری است که نیازمند تعمیرکار و یک متخصص حرفه ای است. در واقع اگر نسبت به عیب یابی یخچال و اجزای آن شناخت کافی ندارید، هیچ وقت به تنهایی شانس خود را امتحان نکنید. اما می توانید سعی کنید تا کار به مرحله تعمیر یخچال نکشد. برای اینکار کافیست تا با رعایت نکاتی که ارائه شد، از بروز مشکل یخ زدن اواپراتور یخچال جلوگیری کنید. به عنوان مثال اگر همواره در بسته شدن کامل یخچال، مطمئن شوید و یا محل مناسبی را برای نصب یخچال انتخاب کنید، به نوعی از بروز این مشکلات جلوگیری کرده اید.

تا اینجای کار متوجه شدیم که تعمیر یخچال، کاری نیست که همه ما بتوانیم آن را انجام دهیم. یخ زدگی و تشکیل برفک روی اواپراتور یخچال، موضوعی است که شاید برای هر یخچالی رخ دهد. به همین علت، می توانید با نگاهی هوشمندانه پیش از بروز این مشکل، علت یخ زدگی را تشخیص داده و از بروز آن جلوگیری کنید. اینگونه در هزینه های خود صرفه جویی کرده و نیازی به تعمیرکار نخواهید داشت. به این شکل، عمر یخچال شما نیز افزایش یافته و در برابر مشکلات و عیوب دیگر مقاوم تر می شود.

شاید برای شما مفید باشد: دستگاه تصفیه آب

 

مقالات مرتبط:

علت بوی بد آبسردکن یخچال و رفع آن

 

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۰۰۰۹۳۲