شماره تماس: 02122500600

راهنمای استفاده از یخچال فریجیدر

راهنمای استفاده از یخچال فریجیدر

 

یخچال فریجیدر، یکی از انواع برند یخچال امریکایی با کیفیت در بازار است. آشنایی با نحوه استفاده و ویژگی‌های دیگر این یخچال به استفاده بهتر شما کمک ‌می‌کند. برای آشنایی با نحوه استفاده از یخچال فریجیدر با ما همراه باشید.

نصب و راه‌اندازی یخچال فریجیدر

می‌توانید برای نصب و راه‌ندازی یخچال از نمایندگی فریجیدر کمک بگیرید یا اگر خودتان تصمصم به راه‌اندازی دارید، قطعات‌ مختلف را از بسته‌بندی خارج کنید. سپس آنها را در جای مخصوص به خود در بدنه یخچال قراردهید. توجه داشته‌ باشید که این قطعات به صورت کشویی نصب می‌شوند.

 بعد از آن قسمت‌های مربوط به درب یخچال را در جای خود نصب کنید. حالا نوبت فریزر است. کشوها‌ی فریزر را در قسمتی که برای آنها ایجاد شده قراردهید. شیرآب ورودی یخچال که مربوط به قسمت آب‌سردکن و یخ‌ساز می‌شود را نصب کرده و از درست نصب شدن آن مطمئن شوید. دمای یخچال را براساس گرم یا سرد بودن فصلی که در آن هستید، تنظیم کنید. درنهایت می‌توانید یخچال را به برق بزنید. توجه داشته باشید استفاده از محافظ در این مرحله از رسیدن هر گونه آسیب به یخچال شما جلوگیری می‌کند.

برای نصب قطعات یخچال بهتر است از متخصصین کاربلد استفاده کنید تا گارانتی یخچال نقص نشود یا قطعات آسیب نبیند. متخصصان تعمیر لوازم خانگی مدرن تکنیک در این مرحله می‌توانند به شما کمک کنند. 

 

محل مناسب نصب و قرارگرفتن یخچال فریجیدر

یخچال یکی از سنگین‌ترین وسایل خانه است. جابه‌جایی این وسیله به خاطر وزن زیاد، مشکل است. این مسئله باعث می‌شود یخچال مدت طولانی از مکانی که در آن قرار می‌گیرد جابه‌جا نشود. به همین دلیل انتخاب محل مناسب برای نصب و قرار گرفتن یخچال مهم است.

نکات مهم در انتخاب محل مناسب برای یخچال:

_ سطحی که یخچال روی آن قرار می‌گیرد باید صاف و بدون گودی یا برآمدگی باشد. درغیر اینصورت عملکرد یخچال دچار مشکل می‌شود.

_ بهتر است محلی که یخچال درآن قرار می‌گیرد، به پریز برق و آب لوله‌کشی نزدیک باشد.

_ وسایل گرمازا مانند مایکرویو و اجاق‌گاز، با فاصله از یخچال قرار بگیرند. این وسایل با تولید حرارت زیاد باعث آسیب و کاهش کارکرد یخچال می‌شود.

_ یخچال نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. تابش مستقیم نور خورشید در روزها‌ی گرم تابستان، باعث می‌شود یخچال بیشتر از حالت عادی کارکند.

_ محل قرارگیری یخچال باید به گونه‌ای باشد که درب یخچال به‌ آسانی بازوبسته شود. درغیر اینصورت هنگام جابه‌جایی مواد‌غذایی دچار مشکل می‌شوید.

_ در روش‌های جدید طراحی‌ دکوراسیون، فضایی مانند کابینت برای یخچال ساخته می‌شود. اگر شما هم چنین قسمتی در آشپزخانه خود دارید؛ توجه داشته باشید بین دیواره چپ، راست و پشت یخچال، با قسمتی که در آن قرار می‌گیرد فضای کافی وجود داشته‌ باشد. در این صورت جریان هوا به‌ خوبی گردش پیدا می‌کند. علاوه‌براین میزان مصرف برق کمتر می‌شود.

_ یخچال در دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد، مکان‌های مرطوب و نمناک نصب نشود.

راهنمای ترازکردن یخچال فریجیدر

صداولرزش بیش‌ازحد در یخچال آزاردهنده است. در این شرایط کمپرسور یخچال بیشتر

 کار می‌کند. این مسئله باعث ایجاد صدا می‌شود. تراز کردن یخچال باعث می‌شود کمپرسور درحد نرمال کار کند. به دنبال آن صدا و لرزش از بین می‌رود.

یخچال فریجیدر درصورت داشتن پیچ تنظیم یا پایه‌ تراز، به دو روش تراز می‌شود.

پایه تراز در نمونه‌های قدیمی‌تر یخچال وجود دارد. با تنظیم پایه تراز صدا و لرزش یخچال از بین می‌رود. پیچ تنظیم در یخچال‌های مدرن‌تر و سنگین‌تر وجوددارد. برای تراز کردن یخچال با پیچ تنظیم، کافی است پیچ را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. اگر درب یخچال پس از باز شدن ثابت بماند و حرکت نکند، یخچال با پیچ تنظیم تراز است.

معمولا کف آشپزخانه به دلیل شست‌و‌شوی آسان‌تر کمی شیب‌دار است. در اینصورت یخچال دقیق تراز نمی‌شود و به علت شیب‌دار بودن سطح صدا و لررش تولید می‌کند. یک قطعه صاف و مسطح مانند تکه‌ای مقوا زیر پایه یخچال قراردهید. این کار به تراز شدن یخچال کمک می‌کند.

دکمه و کلیدهای موجود روی یخچال فریجیدر

روی بدنه یخچال فریجیدر دکمه‌ها و کلیدهایی وجوددارد. شناختن آنها باعث استفاده آسان‌تر از یخچال می‌شود.

دکمهON/OFF برای روشن و خاموش کردن است.

دکمه OPTION برای بازکردن صفحه یا منوی اصلی یخچال است.

دکمه LOCK باعث قفل شدن تمام کارکردهای یخچال می‌شود.

کلید+و_ صفحات و تنظیمات یخچال را بالا و پایین می‌برد.

دکمهLAMP مربوط به تنظیمات لامپ داخل یخچال است.

دکمهRESET باعث ریست کردن، یعنی پاک کردن تغییرات به‌ وجود آمده، برای بازگشت به تنظیمات اولیه است.

دکمهHOME برای بازگشتن به منو یا صفحه اصلی است.

دکمهICE به سیستم یخ‌ساز و تولید یخ در یخچال مربوط می‌شود.

دکمهALARM برای هشدار در مواقعی که یخچال دچار نقص شده، به کار می‌رود.

دکمهWATER به آب‌سردکن و دستگاه تولید آب در یخچال مربوط است.

راهنمای تنظیم دمای داخلی یخچال فریجیدر

دمای مناسب برای نگهداری موادغذایی در یخچال بین ۲تا۵ درجه سانتی‌گراد است. دمای تعیین شده توسط وزارت بهداشت‌ودرمان و سازمان غذا و دارو اعلام شده است.

برای تنظیم دما در یخچال فریجیدر، ابتدا کلید تنظیم درجه دما یخچال یا همان ترموستات را پیدا کنید. سپس دما را بر روی ۳،۲یا۴ تنظیم کنید. بهترین دما برای یخچال ۳ است.

دمای مناسب برای یخچال فریجیدر در فصل‌های گرم و سرد سال

تنظیم دمای یخچال براساس فصل‌های سرد و گرم سال مهم است. این کار به عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر یخچال کمک می‌کند.

دمای یخچال را در۶ ماه اول سال کاهش و در۶ ماه دوم سال افزایش دهید.

راهنمای اقدامات مراقبت از یخچال فریجیدر زمان سفر

گاهی به دلایلی مانند مسافرت طولانی یا مهاجرت و...برای مدتی از یخچال استفاده نمی‌شود. در این شرایط بهتر است یخچال را از برق بکشید. درغیاب شما ممکن است مسائلی مانند نوسان یا قطعی برق باعث آسیب به یخچال یا حتی آتش‌سوزی شود. مواد فاسد شدنی را مصرف کنید. بعد از قطع برق قفسه و کشوهای یخچال را تمیز و خشک کنید. این کار از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. بهتراست درب یخچال را باز بگذارید. با این کار هوای تازه در یخچال گردش دارد و یخچال بوی نامطبوع نمی‌گیرد. درمدتی که یخچال را از برق می‌کشید درنگهداری از آن کم‌توجهی نکنید. یخچال در این مدت در معرض نور خورشید قرار نگیرد. مطمئن شوید محیطی که یخچال را درآن می‌گذارید، تاریک و مرطوب نیست. تاریک و مرطوب بودن محیط به بدنه یخچال و سیستم داخلی آن آسیب می‌رساند.

راهنمای جابه‌جایی یخچال فریجیدر برای اثاث‌کشی

نکاتی درباره بسته‌بندی و جابه‌جایی یخچال فریجیدر هنگام اثاث‌کشی وجوددارد. توجه به این نکات می‌تواند موقع اثاث‌کشی کار را آسان‌تر کند.

ابتدا مواد فاسدشدنی را مصرف کنید. موادغیرفاسدشدنی را جداگانه بسته‌بندی کنید و یخچال را خالی کنید. قفسه،کشوها و بقیه قسمت‌های داخلی یخچال را بیرون بیاورید و بسته‌بندی کنید. محفظه یخ و آب‌سردکن را خالی کنید. این کار مانع از نشت آب موقع جابه‌جایی یخچال می‌شود. درب‌های یخچال را محکم ببندید. می توانید برای این کار از چسب‌نواری پهن، تسمه یا پلاستیک حباب‌دار استفاده کنید. درباره یخچال‌های سایدبای‌ساید، درب‌های یخچال را با پیچ‌گوشتی باز کرده و به صورت جداگانه بسته‌بندی کنید. این کار باعث سبک شدن وزن یخچال می‌شود و جابه‌جایی را آسان‌تر می‌کند. در مرحله آخر بدنه بیرونی یخچال را بسته‌بندی کنید. برای این کار از کارتن یخچال استفاده کنید. سپس می‌توانید یخچال را با پلاستیک‌های حباب‌دار بپوشانید. موقع جابه‌جا کردن یخچال ازخواباندن یخچال به طورکامل بپرهیزید. یخچال را به صورت عمودی یا نیمه‌عمودی جابه‌جا کنید. اگر یخچال را کاملا بخوابانید، روغن کمپرسور وارد لوله‌های خنک‌کننده گاز می‌شود. این مسئله باعث آسیب دیدن یخچال می‌شود. برای حمل بهتر و آسان‌تر یخچال می‌توانید از چرخ‌دستی مخصوص حمل استفاده کنید. استفاده از چرخ‌دستی، بالا بردن یخچال از طبقات ساختمان را آسان‌تر می‌کند. علاوه براین یخچال در حالت نیمه‌عمودی قرار می‌گیرد و آسیب نمی‌بیند.

راهنمای نظافت قسمت‌های داخلی و بیرونی یخچال فریجیدر

یخچال را به صورت هفتگی یا ماهانه تمیز کنید. این کار مانع از رشد باکتری و آلودگی‌ها در میحط داخلی و خارجی یخچال می‌شود.

برای تمیز کردن یخچال ابتدا موادغذایی موجود در یخچال را خارج کنید. بهترین زمان برای انجام این کار، وقتی است که حجم غذا و موادخوراکی در یخچال کم باشد. چند روز قبل از خرید هفتگی یا ماهانه زمان مناسبی است. تاریخ انقضای موادخوراکی را چک کنید. غذا‌ و خوراکی‌های فاسد و کهنه را دور بریزید. قفسه‌ها، کشوها و جامیوه‌ای یخچال و کشوها وقفسه‌های فریزر را خارج کنید.قفسه‌ها و کشوها را نزدیک‌‌ترین جا به سینک ظرفشویی قرار دهید.سپس آنها را با کف، اسفنج و برس مخصوص بشویید و خشک کنید. توجه داشته باشید که دمای‌ آب نباید بالا باشد. دمای بالای آب می‌تواند باعث آسیب و حتی شکستن قفسه‌ها و کشوها، که همیشه در معرض سرما هستند، شود. قفسه‌ها و کشوها را سرجای خود در یخچال قرار دهید. موادغذایی را طبقه‌بندی کنید و درون یخچال بچینید.

برای تمیز کردن درب یخچال و فریزر می‌توانید، کمی آب را روی بدنه یخچال اسپری کنید و با ستمال نخی پاک کنید.

تمیز کردن پشت یخچال فریجیدر

تمیزکزدن کندانسور یا لوله‌های پشت یخچال در عمل سرمایش و سرماسازی یخچال موثر است.

گردوغبار موجود روی این لوله‌ها باعث افت کارکرد یخچال می‌شود. وقتی لوله‌ها آلوده باشد، حرارت گاز داغ به خوبی خارج نمی‌شود.در این صورت عمل سرمایش و خنک‌کنندگی به درستی انجام نمی‌‌شود. پس لازم است چند وقت یکبار لوله‌های پشت یخچال تمیز شوند. برای انجام این کار ابتدا یخچال را از برق بکشید. به کمک یک دستمال گردوغبار را از روی لوله‌ها پاک کنید. می‌توانید از لوله جاروبرقی هم برای پاک کردن غبار استفاده کنید.

هرگز از مواد شوینده و ضدعفونی کننده برای تمیزکردن لوله‌ها استفاده نکنید. ترکیبات موجود در این مواد ممکن است با مواد سازنده لوله‌ها همخوانی نداشته‌ باشد. این مسئله می‌تواند باعث آسیب به لوله‌ها شود.

نگهداری مواد غذایی در یخچال فریجیدر

هرقسمت از یخچال برای نگهداری موادغذایی خاصی مناسب است. نحوه نگهداری از مواد غذایی مختلف در یخچال با هم تفاوت دارد. آگاهی از این مسئله باعث استفاده بهتر از موادغذایی، میوه‌ها و سبزیجات می‌شود. بخشی از موادخوراکی به سرعت فاسد می‌شوند. این موادخوراکی گاهی اوقات در مدت طولانی مصرف می‌شوند. در این مواقع ماده‌غذایی را به صورت منجمد در فریزر نگهداری کنید. بعضی از موادخوراکی مانند غذاهای پخته شده احتیاج به سرمایش بیشتری دارند. این دسته از مواد را در طبقات بالایی یخچال نگهداری کنید. موادغذایی که احتیاج به دمای کمتری دارند مانند نان و عرقیجات‌گیاهی، در طبقات پایین یخچال نگهداری کنید. درب یخچال بهترین قسمت برای نگهداری موادغذایی کوچک و کم حجم است. موادی مانند تخم‌مرغ، انواع سس، کره و...را درقسمت درب یخچال قرار هید. جامیوه‌ای متعادل‌ترین قسمت در یخچال است. برای نگهداری میوه‌ها وسبزیجات از جامیوه‌ای استفاده کنید. شستن میوه‌ها باعث رسیدگی، له‌شدگی و پوسیدگی آنها می‌شود. میوه‌های سفت را شسته شده و میوه‌های نرم‌تر را بدون شستن در یخچال نگهداری کنید.

مدت زمان مناسب برای نگهداری انواع موادغذایی در یخچال فریجیدر

مدت زمان نگهداری انواع موادغذایی در یخچال با هم متفاوت است. نگهداری بیش‌از‌حد موادغذایی در یخچال باعث فاسد شدن آنها می‌شود. موادغذایی فاسد در صورت مصرف شدن باعث بیماری می‌شوند.

گوشت قرمز تا ۲روز در یخچال سالم می‌ماند. گوشت قرمز در صورت انجماد و فریزشدن ۴تا۱۲ماه قابل مصرف است. گوشت قرمز پخته در یخچال تا ۴ روز قابل مصرف است. در صورت فریز شدن ۲تا۶ ماه سالم می‌ماند. انواع گوشت چرخ کرده ۱تا۲ روز دریخچال سالم می‌ماند. در فریزر ۳تا۴ ماه قابل مصرف است. انواع ماهی به مدت ۱تا۲ روز دریخچال و۲تا۳ ماه در فریزر نگهداری می‌شود. مرغ و بوقلمون ۱تا۲ روز در یخچال و ۹ ماه در فریزر نگهداری می‌شود. سوسیس و بیکن پخته شده ۱ هفته در یخچال قابل مصرف است. در صورت خام بودن تا ۲ روز باید مصرف شود. این ماده‌غذایی در صورت انجماد و فریز شدن ۱ ماه سالم می‌ماند. تخم‌مرغ خام تا ۱ماه و تخم‌مرغ پخته تا ۱هفته باید مصرف شود. انواد سالاد ۳تا۵ روز دریخچال نگهداری می‌شود. سالادها در فریزر به دلیل بافت نازک و انجماد بیش‌از‌حد سالم نمی‌مانند. لبنیات با توجه به تاریخ انقضایی که دارند مصرف می‌شوند. لبنیات محلی مانند شیر و ماست ۱ هفته در یخچال سالم می‌مانند. انواع میوه و سبزیجات با توجه به اینکه چقدر رسیده باشند، حدود ۱ هفته دریخچال قابل مصرف هستند.

راهنمای پاک‌سازی فاضلاب و رفع گرفتگی در یخچال فریجیدر

در یخچال قسمتی به نام فاضلاب یا راه‌آب وجود دارد. فاضلاب در صورت تمیز نشدن دچار گرفتگی می‌شود. گرفتگی در این قسمت به بدنه یخچال آسیب می‌زند.

راه‌آب یا فاضلاب معمولا در قمست انتهای دیواره یخچال وجود دارد. برای تمیز کردن فاضلاب از یک میله نازک استفاده کنید. میله را چند بار در سوراخ فاضلاب بالا و پایین ببرید. بعد از انجام این کار بدون وقفه در سوراخ فاضلاب کمی آب جوش بریزید. این کار را چندبار تکرار کنید تا مسیر فاضلاب باز و تمیز شود. به قسمت پشت یخچال بروید. شلنگ بلندی از پشت یخچال تا کاسه کمپرسور کشیده شده‌است. داخل کاسه کمپرسور دو شلنگ وجوددارد. یکی از شلنگ‌ها مربوط به فریزر و دیگری مربوط به یخچال است. کاسه کمپرسور را از جای خود خارج کنید. آب آلوده دورن کاسه را خالی کنید. کاسه را تمیز کرده و در جای خود قرار دهید.

راهنمای خوشبوکردن یخچال فریجیدر

موادغذایی موجود در یخچال عطروبوی متفاوتی دارد. ترکیب بوی موادغذایی مختلف در یخچال، ناخوشایند و نامطبوع است. به خصوص اگر در یخچال موادغذایی مانند گوشت‌ومرغ خام یا سیروپیاز داشته باشید.

بهترین کار برای مقابله با بوی بد یخچال، جلوگیری از به‌وجودآمدن آن است. موادغذایی را در ظروف درب‌دار نگهداری کنید. درباره سالم بودن و فاسد نشدن میوه و سبزیجات مطمئن شوید. ماهی یکبار قفسه و کشوهای یخچال را تمیز کنید. این کار از رشد آلودگی‌ها و ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می‌کند. اما اگر یخچال بدبو شد باید چه کار کنیم؟

سرکه در دسترس‌ترین ماده‌ای است که در همه‌ی خانه‌ها پیدا می‌شود. یک لیوان را تا نصفه پر از سرکه کنید و درون یخچال قراردهید. گزینه بعدی جوش‌شیرین است. کمی جوش‌‌شیرین در یک کاسه بریزید و آن را به مدت یک هفته در یخچال قراردهید. می‌توانید از سیب‌زمینی استفاده کنید. یک عدد سیب‌زمینی متوسط را از وسط نصف کنید و به مدت یک هفته در یخچال قراردهید.

راهنمای استفاده از یخ‌ساز یخچال ساید‌بای‌ساید فریجیدر

در یخچال سایدبای‌ساید قسمتی به نام یخ‌ساز وجود دارد. این قسمت از یخچال، یخ را در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌کند و در مخزن خود نگه‌می‌دارد. هرگاه مخزن پر شود، یخ‌ساز تولید یخ را متوقف می‌کند. برای راه‌اندازی و استفاده از یخ‌ساز یخچال بهتر است از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اگر خودتان قصد دارید اقدام به راه‌اندازی یخ‌ساز کنید، از دفترچه راهنمای یخچال استفاده کنید. ابتدا یخچال را به شیرآب شهری متصل کنید. روشن و فعال کردن یخ‌ساز باتوجه‌ به مدل‌های مختلف، متفاوت است‌. ممکن است یخچال دارای دکمه روشن و خاموش برای راه‌اندازی یخ‌ساز باشد. برخی مدل‌ها اهرمی به شکل میله دارند. این اهرم با قرارگرفتن درحالت بالا یا پایین باعث روشن یا خاموش شدن یخ‌ساز می‌شود. بعضی مدل‌ها با پنل‌ کاربری که درقسمت جلوی یخچال قرار دارد، راه‌اندازی می‌شوند.

راهنمای تعویض فیلتر یخچال فریجیدر

فیلتر در یخچال به تولید آب و یخ مطبوع و خوشمزه کمک می‌کند.

فیلتر یخچال فریجیدر در درب یخچال یا درقسمت پایینی آن قرار دارد. برای تعویض فیلتر ابتدا محل قرارگیری آن را پیدا کنید. فیلتر را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. این کار را ادامه دهید تا فیلتر باز شود. برای بستن مجدد فیلتر سری نازل آن را در جای خود قراردهید. فیلتر را به صورت ۹۰ درجه درجهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. درصورت درست چرخاندن و قفل شدن فیلتر، کار تمام است و فیلتر نصب می‌شود. توصیه ما این است که برای نصب و تعویض فیلتر از یک فرد متخصص تعمیر یخچال فریجیدر کمک بگیرید. تعویض فیلتر یک کار تخصصی است. در صورت اشتباه انجام شدن می‌تواند باعث آسیب به یخچال شما شود.

راهنمای ریست کردن یخچال فریجیدر

برای ریست کردن می‌توانید از دفترچه راهنمای یخچال کمک بگیرید.

به سراغ نمایشگر یخچال بروید. از طریق دکمهOPTION وارد منو یا صفحه اصلی شوید. دکمهWATER را بزنید. در مرحله بعد، دکمه RESET یخچال را فشار دهید.

راهنمای استفاده از یخچال فریجیدر با مدل درب‌های مختلف

یخچال فریجیدر با مدل درب‌های مختلف ساخته‌می‌شود. هرکدام از این مدل‌ها قابلیت و ویژگی خاص خود را دارد.

یخچال‌های بالا فریزر

در این مدل یخچال، فریزر در قسمت بالا قرار دارد. دراین نوع یخچال، فریزر هیچ کشویی ندارد و یک تکه ساخته‌ می‌شود.

یخچال بالافریزر مناسب کسانی است که بیشتر از فریزر استفاده می‌کنند. دراین صورت راحت‌تر می‌توانند به فریزر دسترسی پیدا کنند.

یخچال‌های پایین فریزر

در این مدل فریزر درقسمت پایین یخچال قرار دارد. ممکن است ۲تا۴ کشو در فریزر وجود داشته باشد. مدل پایین فریزر برای کسانی که بیشتر از یخچال استفاده می‌کنند مناسب است. با استفاده از مدل پایین فریزر دسترسی آسان‌تری به یخچال دارند.

یخچال فریزر ساید‌بای‌ساید

یخچال سایدبای‌ساید پیشرفته‌ترین نوع یخچال است. طراحی زیبا، امکانات متفاوت و فضای کافی دارد. در یخچال‌های ساید‌بای‌ساید، دو درب در کنار هم قرار می‌گیرند. یک در مربوط به یخچال و دیگری مربوط به فریزر است.

درپایان باید گفت یخچال فریجیدر با طراحی زیبا، امکانات مناسب و فضای کافی می‌تواند یک وسیله برقی کارآمد برای آشپزخانه شما باشد. در صورتی که یخچال فریجیدر شما با مشکل مواجه شد برای تعمیر یخچال از متخصصین مجرب مدرن تکنیک کمک بگیرید. 

 

 

 

 

 

 

برای ارسال سریع کارشناس، لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

برای تماس با تعمیرکار کلیک کنید